• Головна
  • Подолати страх перед цифрами: експертка назвала 7 кроків, як гуманітарію навчитися вести фінансовий облік
ЕКСКЛЮЗИВ
15:35, 7 листопада

Подолати страх перед цифрами: експертка назвала 7 кроків, як гуманітарію навчитися вести фінансовий облік

ЕКСКЛЮЗИВ
Подолати страх перед цифрами: експертка назвала 7 кроків, як гуманітарію навчитися вести фінансовий облік

Одна з причин, чому деякі українці бояться започатковувати власний бізнес - невпевненість у своїх фінансових здібностях.

Що потрібно зробити гуманітарію, щоб досягти успіху, знає експертка й спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель і ексклюзивно для 44.ua розповість всі деталі.

Перший крок: припинити вважати себе гуманітарієм

Поділ на технарів та гуманітаріїв - це лише умовність. Дійсно, в часи СРСР у такий спосіб намагалися знайти серед учнів та студентів здібних математиків, аби залучити їх до роботи у військовій сфері. Сучасні дослідження доводять, що лише 5 відсотків успіху людини визначає талант.

Решта - це інтерес людини до предмета та постійна робота над удосконаленням своїх умінь і навичок. Яскравий приклад успіху “гуманітарія” - засновник Virgin Group Річард Бренсон, статки якого нині сягають $6 млрд.

“Я нічого не розумів у математиці та точних науках, але добре знав: якщо робитиму те, що мені подобається - точно досягну успіху”, - розповів бізнесмен.

“Не даремно кажуть: якщо робити щось 10 тисяч годин - ви станете професіоналом, - розповідає Єлєна Шепель. - На щастя, коли йдеться про облік фінансів, вам не потрібно 10 тисяч годин, щоб навчитися рахувати гроші. Почніть прокачувати свої фінансові скіли щодня і невдовзі ніхто не зможе назвати вас гуманітарієм”.

Експертка та спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель

Експертка та спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель

Другий крок: облік грошових потоків

Один з найважливіших процесів у бізнесі - облік грошових потоків. Фінансово грамотною мовою він називається “звіт про рух грошових коштів”, або “звіт cash flow” (грошовий потік - англ.).

“Звіт cash flow складається з п’яти категорій. Перша - залишок коштів у бізнесі станом на перше число кожного місяця. Друга - всі грошові надходження за місяць. Третя - всі виплати здійснені протягом місяця. Четверта - різниця між тим, що ви отримали й витратили. П’ята - фінансовий залишок на кінець періоду. Ці п’ять показників дають вам повноцінний фінансовий звіт, - каже Єлєна Шепель. - Насправді, робити його дуже просто. Головне всі п’ять складових вести на одному аркуші в excel, щоб бачити повну картину. Допоки у вас немає фінансового обліку, у вас немає бізнесу. Є хобі, зайнятість, чи просто справа, але точно не бізнес. Бізнесом діяльність стає лише тоді, коли там починають рахувати гроші”.

Третій крок: користуйтесь електронними таблицями

Типова помилка бізнесменів-новачків - записувати свої доходи в блокнотах, зошитах чи в нотатках телефону. Забудьте про паперові носії для ведення фінансового обліку. Користуйтесь лише електронними таблицями.

“Фінанси вашої діяльності мають обліковуватися для подальшого аналізу, - розповідає Єлєна Шепель. - На основі записів у блокноті якісний аналіз зробити неможливо. Тому всю інформацію про грошовий обіг раджу записувати у документі excel, щоб ви могли побачити реальну фінансову картину. В excel буде зберігатися історія вашого бізнесу і за потреби цю інформацію ви можете показати професійним аналітикам чи фінансистам. Вони можуть зробити величезну кількість різноманітних операцій з цими даними. Відмітять важливі показники, визначать сезонність, яка базується на цифрах. І ще багато чого”.

Четвертий крок: порахуйте собівартість

Незалежно від того виробляє чи продає ваш бізнес товари, або ж ви надаєте послуги, важливо порахувати ваші прямі витрати. Щоб уникнути збитків, ви маєте чітко знати, скільки коштує одиниця товару чи послуга.

“Потрібно порахувати прямі витрати, які виникають у зв’язку з тим що вам потрібно створити товар чи послугу, - каже Єлєна Шепель. - Якщо ми говоримо про послугу в салоні краси, потрібно порахувати вартість матеріалів, які використовуються. Це шампунь, фарба, засіб для ламінування брів та інше. Сюди ж додається вартість роботи майстра. Якщо ми говоримо про бізнес виробничий, тоді потрібно врахувати абсолютно всі матеріали які використовуються для того, щоб створити одну одиницю товару”.

Корисні поради по фінансам для гуманітаріїв

П’ятий крок: сформуйте правильну націнку

Цей крок випливає з попереднього. Знаючи точну собівартість товару чи послуги потрібно сформувати таку націнку, щоб вона покривала не лише прямі затрати, а й загальні витрати, які є в бізнесі.

“Не забувайте, що окрім собівартості товару чи послуги вам потрібно платити за оренду приміщення та електроенергію, рекламу та маркетинг, податки, заробітну плату працівників. Формуючи правильну націнку важливо встановити оптимальну ціну, яка не відштовхне покупців і водночас дозволить вам покривати витрати та заробляти”.

Шостий крок: делегуйте свої повноваження

Якщо ви досі свято вірите в те, що не дуже добре розбираєтесь в цифрах, можете делегувати ведення фінансового обліку комусь зі своєї команди. Тобто хтось із ваших працівників протягом місяця буде збирати фінансові дані, щоб ви могли скласти звіт самостійно.

“Підприємці, які розуміють важливість ведення фінансових звітів, одразу делегують ведення фінансового обліку спеціалістам. Сьогодні вам не обов’язково мати фінансиста в штаті, адже вони працюють на аутсорсі так само як і бухгалтери.”, - додає Єлєна Шепель.

Корисні поради по фінансам

Сьомий крок: розмовляйте про гроші

Зробіть нормою розмови про гроші. Але говорити на теми, що вас цікавлять, потрібно предметно, а не на рівні: “О боже, фінанси - це так складно!”. Поцікавтесь в інших підприємців, як вони ведуть свій фінансовий облік. Можливо вони користуються спеціальними CRM системами, які спрощують збір даних. Будь-яка інформація буде вам корисною.

“Ділитись подібним досвідом дуже важливо, - наголошує Єлєна Шепель. - Це потрібно для того, щоб люди які впевнені, що вони цілковиті гуманітарії, розуміли, що теми фінансів та бізнесу, доступні для їх сприйняття. Тож бажаю всім, хто вважає себе гуманітарієм, достатньої кількості інтересу, щоб розібратися у цій темі і почати рахувати свої фінанси”.

Раніше ми писали про те, як примножити доходи у часи блекаутів цієї зими.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал “Головні новини Києва – 44.ua”, щоб отримувати актуальну інформацію про події в столиці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Київ #новини #фінанси #поради #лайфхаки #Єлена Шепель
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...