Як посилити повітряний щит України: ТОП-7 передових систем ППО/ПРО, які потрібні нашій країні
Захист неба – одна з ключових задач під час війни, коли дронові, ракетні й авіаційні атаки становлять постійну загрозу для життя людей і стратегічних об’єктів. Україна вже отримує допомогу від партнерів, проте потребує новітніх систем ППО для знищення ракет, дронів і літаків ворога. У світі існують десятки передових комплексів, які могли б стати важливою частиною української оборони.
Журналісти 44.ua підготували для вас добірку новітніх систем ППО та ПРО, які стоять на озброєнні у різних країнах світу і готові про них розповісти.
І перша система ПРО, яка б не завадила Україні, – "Хец", "Arrow" або "Стріла". Це ізраїльська система протиракетної оборони, розроблена для перехоплення балістичних ракет. Вона перевершує американський ЗРК "Петріот" і створена спільно Ізраїлем та США.
"Хец-1" був створений як демонстратор технологій. Удосконалена версія "Хец-2" прийнята на озброєння й випускається серійно. Система вважається однією з найефективніших у світі для боротьби з балістичними загрозами.
Ізраїльський комплекс "Arrow 3" створений для перехоплення балістичних ракет на великих висотах, у тому числі за межами атмосфери. Система забезпечує захист від цілей на відстані до 2400 км. Попри свою ефективність, отримання "Arrow 3" є майже недосяжним для України через політичні обмеження та малу кількість цих систем навіть в арсеналі Ізраїлю.
Загроза використання росією міжконтинентальних балістичних ракет, таких як "Рубіж", актуалізує питання захисту від них. Президент рф володимир путін заявив, що під час удару по Дніпру 21 листопада росія застосувала ракету середньої дальності "Орєшнік", створену на базі "Рубіжа". За його словами, наразі у світі немає засобів протидії цій ракеті.
Втім, експерти зазначають, що єдиним комплексом протиракетної оборони, здатним перехоплювати такі балістичні ракети, є американський "THAAD" (Terminal High Altitude Area Defense). Цей комплекс спеціалізується на висотному перехопленні балістичних ракет. Його основна задача – знищувати ракети ще в стратосфері. Це єдина система у світі, здатна перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети. Хоча вона надзвичайно дорога, її розгортання могло б забезпечити Україні захист від найскладніших загроз, включаючи російські ракети середньої та великої дальності.
Ми маємо Telegram-канал "Головні новини Києва – 44.ua" – джерело важливих, актуальних та перевірених новин Києва, столичного регіону та України. Долучайтесь.
Система Medium Extended Air Defense System ("MEADS") – це спільна розробка кількох країн НАТО, яка здатна знищувати цілі на відстані до 100 км. Її перевага – мобільність і можливість одночасного перехоплення декількох цілей. MEADS є гнучким і сучасним рішенням, яке могло б підвищити здатність України захищатися від різних типів загроз.
"Sky Sabre" – сучасна британська система ППО, яка використовує ракети CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Вона забезпечує захист на відстані до 25 км і має високу точність завдяки багатофункціональному радару. Цей комплекс міг би стати доповненням до української системи ППО на рівні ближньої дії.
З огляду на постійні атаки Росії на українські міста та критичну інфраструктуру, корейські системи протиповітряної оборони можуть стати першим видом озброєння, який Україна отримає безпосередньо від Кореї. Тим більше, що у Сеула є широкий вибір засобів для посилення української ППО.
Якщо Сеул ухвалить рішення про більш широку підтримку, головним кандидатом може стати ЗРК KM-SAM – система середньої дальності, яка почала надходити до військ з 2017 року. Цікаво, що цей комплекс розроблявся спільно з рф з 2001 року, а концерн "Алмаз-Антей" створив для нього радар, командний пункт і ракету з активною радіолокаційною головкою самонаведення. "KM-SAM" має дальність ураження цілей до 40 км і здатен працювати на висоті до 20 км.
Не завадить Україні і ізраїльська система ПРО "Праща Давида", відома також як Чарівна паличка, є спільною розробкою ізраїльської "Rafael Advanced Defense Systems" і американської "Raytheon". Вона призначена для перехоплення ракет і крилатих ракет середньої та великої дальності (40–300 км), зокрема тактично-балістичних ракет, таких як "Іскандер".
Ізраїльська система ПРО "Праща Давида", Фото: United States Missile Defense Agency
Комплекс оснащений подвійним шукачем для розпізнавання боєголовок і багаторежимним радаром з активною фазованою антенною решіткою. Його багатоступеневі ракети забезпечують надманевреність і точність на завершальній стадії ураження. Праща Давида має радіус дії до 300 км, що втричі перевищує можливості Залізного купола, і в перспективі може застосовуватись проти крилатих ракет.
Ізраїльська система ПРО "Праща Давида"
І наостанок нам точно потрібен ЗРК "SPYDER", який здатний ефективно захищати великі території від різноманітних загроз. Компоненти системи та перехоплювачі можна комбінувати в різні конфігурації, що дозволяє забезпечити різні діапазони і можливості. Всі системи SPYDER здатні одночасно вражати кілька цілей, що дає змогу ефективно протистояти атакам насичення.
ЗРК "SPYDER", Ereshkigal1 - Власна робота, CC BY 3.0
Сімейство "SPYDER" має автономні можливості для виявлення загроз на ходу і миттєвого реагування після зупинки. Система дозволяє запускати ракети на 360° в будь-яких погодних умовах через кілька секунд після ідентифікації цілі як ворожої.
ЗРК "SPYDER"
Чому Україні потрібні нові системи?
Російські удари по критичній інфраструктурі України демонструють, що потреба в сучасних системах ППО/ПРО є постійною. Комплекси, які вже стоять на озброєнні ЗСУ, суттєво покращують ситуацію, але для забезпечення повного захисту країні потрібні додаткові системи з різними радіусами дії та можливостями.
Отримання таких комплексів залежить не лише від фінансування, а й від політичної волі союзників та виробничих потужностей країн-виробників. Проте розширення спектру засобів ППО/ПРО — це крок до забезпечення безпеки не лише України, а й усієї Європи.
Раніше ми розповідали про ТОП-7 систем ППО, що захищають небо Києва від ворожих дронових та ракетних атак.