блог
11:05, 25 липня 2023 р.

Чого чекати у Йоханнесбурзі?

блог
Чого чекати у Йоханнесбурзі?

22-24 серпня 2023 року Південна Африка прийме лідерів Бразилії, росії, Індії, Китаю та Південної Африки - групи країн, відомих під абревіатурою БРІКС.

Напруга навколо цієї події пов’язана з декількома факторами, пише політолог Юрій Федоренко у своєму блозі на Цензор.нет.

Перше.

Після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента рф, його міжнародна активність і пересування помітно знизилися. Як сказав прокурор МКС Карім Хан у коментарі CNN, у разі появи російського очільника на саміті БРІКС у серпні, Південно-Африканська республіка має «вчинити правильно», дотримуючись міжнародного права, і видати путіна суду.

Постало питання: чи піде на такий крок ПАР? «Ми були б щасливі, якби він не приїхав» - саме такими словами прокоментував віце-президент ПАР Машатіле в інтерв'ю місцевій газеті Mail&Guardian можливість відвідин путіним цього міжнародного заходу. «Ми розуміємо, що пов'язані Римським статутом, але ми не можемо когось запросити, а потім заарештувати. Ви можете зрозуміти нашу дилему», - пояснив Машатіле.

Реальна була дилема…

Як заявив прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, ПАР має дотриматися міжнародного права, якщо російський керманич прибуде на саміт БРІКС. За його словами, країна добровільно стала учасницею МКС, знає, що означає закон, і їй «не потрібні доручення» Гааги. ПАР протягом десятиліть відчувала на собі злочини проти людства, злочини апартеїду, тому ще 27 листопада 2000 року ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду – міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд. Тому слід було б очікувати від цієї країни на виконання його рішень. Але…

Влада ПАР намагалася у будь-який спосіб не допустити приїзду російського диктатора до країни. Пропонували провести саміт в онлайн-форматі, перенести до Китаю, надати повноваження лаврову, заслухати президента рф по відео, але до певного моменту все марно. Головний мешканець кремля збирався особисто відвідати Йоханнесбург, але нещодавно змінив своє рішення. Поїде на саміт Лавров... Звісно, це знизить рівень напруги, проте завдасть чергового удару по іміджу "видатного стратега". 

Друге.

Повістка денна цього заходу. Заявлена тема засідання – «БРІКС і Африка: партнерство в інтересах спільного прискореного зростання, сталого розвитку та інклюзивної багатосторонності». Інтерес путіна зрозумілий – кремлю конче потрібні партнери у протистоянні із Україною та колективним Заходом. Тим більше, що анонсовано можливе створення нової валюти БРІКС, що являє собою унікальну можливість для росії зміцнити свою позицію на світовій економічній арені.

Зараз 88% міжнародних фінансових операцій проводяться в доларах США, а на долар припадає 58% світових валютних резервів. Світове панування долара незаперечне. Російські офіційні особи виступають за дедоларизацію, щоб полегшити біль від міжнародних санкцій, які отримали після початку агресії проти України. Через санкції російські банки не можуть використовувати SWIFT, глобальну систему обміну повідомленнями, що дозволяє проводити банківські операції. А минулого року Захід заморозив російські резерви на суму 330 мільярдів доларів.

За останній рік росія, Китай і Бразилія вже стали частіше використовувати недоларові валюти у своїх транскордонних операціях. Створення нової валюти БРІКС дасть змогу диверсифікувати валютні резерви росії і зміцнити її фінансову стабільність та надасть можливість для встановлення прямих валютних зв'язків між росією та іншими країнами-учасницями.

Створення нової валюти БРІКС - це омріяний кремлем стратегічно важливий крок для росії для поновлення хиткого стану колись потужної економічної сили у світі. На думку кремлівських «віщунів», валюта БРІКС може «поховати гегемонію долара». Та розмови про втрату доларом статусу головної світової валюти точаться вже багато років. Не одне десятиліття пройшло з тих пір, як москва остаточно «поховала» долар і, разом з ним, всю Західну економіку. І де тепер той «долар» і де тепер та «москва»?

Трохи більше місяця залишилося до події, яка може стати поворотною у розвитку майбутньої геополітичної ситуації в цілому та війні росії проти України зокрема. А може й не стати. На одну подію, на саміт НАТО, ми вже всі чекали…

Тож нехай би і БРІКС в Йоханнесбурзі займався виключно «вільнюським соплежуйством», за яким би бункерний дід спостерігав по телевізору… звісно, краще б Гааги (але і до цього, впевнений, з часом справа дійде). 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#БРІКС #росія #путін
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...