Скільки коштує квартира в Києві та що буде з ринком первинної нерухомості восени
Ситуація на первинному ринку житла у жовтні така ж сама, як і в літні місяці - ринок нерухомості перебуває в "затяжній депресії". Актуальний попит становить лише 7-10% довоєнного рівня.
Журналісти 44.ua проаналізували платформу купівлі-продажу ЛУН та дізналися, як змінилися ціни на квартири в столиці та передмісті.
А також зібрали думки експертів, аби розібратися, чого очікувати на первинному ринку житла у найближчі місяці.
квартири дорожчають, але ринок "просідає"
У столиці ринок нерухомості став на паузу ще з перших днів повномасштабної війни. І якщо оренда квартир потроху оживає і з вересня навіть спостерігається збільшення попиту та зростання цін, то ринок купівлі квадратних метрів "просів" повністю.
Що стосується цін, то за кілька останніх місяців забудовники вже задекларували подорожчання житла на 30-35% у гривневому еквіваленті. Загалом, до кінця року через збільшення вартості будматеріалів та інфляцію, ціни на житло можуть зрости на понад 35-40%.
Втім, на думку експертів, якщо врахувати усі подорожчання у доларовому еквіваленті, то поточні ціни практично не змінилися.
"Розпіарене збільшення вартості квадратних метрів в умовах майже відсутнього попиту є ні що інше, як засіб психологічного впливу, так би мовити "підготовка" до майбутніх цінових реалій, формування цінової кон'юнктури на період після завершення активної фази війни", – розповідає керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.
Втім, експерти з нерухомості не виключають, що найближчими місяцями квартири в новобудовах можуть здорожчати і в доларах.
Скільки коштує квартира в Києві
Так, за даними платформи купівлі-продажу ЛУН, наразі середня ціна за метр квадратний складає 48 200. При цьому 183 нових ЖК наразі знаходяться у продажу. Для порівняння, ще місяць тому середня ціна за кв. м. складала 47 600.
Якщо розглянути середню ціну за м² в новобудовах Києва за класами, то станом на жовтень ціни будуть наступними:
- преміум-клас - 132 800
- бізнес-клас - 69 600
- комфорт-клас - 36 900
- економ-клас - 33 200
В топі найдорожчих райнів, як і раніше, залишаються: Печерський, Шевченківський та Подільський.
У передмісті Києва найдорожче коштують квартири у Бучі - у середньому 35 100 за м². Найдешевше у Ворзелі - 26 600 за м².
За даними сайту про нерухомість M2bomber, за останні півроку ціна на квартири в новобудовах виросла на 32,6 відсотків в гривнях, або ж на 5,53 відсотків у доларах.
спад цін на "вторинці"
Але якщо, попри низький попит, преміальні новобудови зростають у ціні, старий житловий фонд взалі "ледь дихає".
За словами столичного рієлтора Івана Дуліна, днокімнатну квартиру у центрі столиці можна придбати за 30-40 тисяч доларів. На сайтах оголошень нерухомості в районі станції метро "Чернігівська" пропонували квартиру площею 20 метрів квадратних за 20 тисяч доларів. А однокімнатну квартиру в новобудові з панорамним видом на Дніпро - за $25 000.
Якщо говорити про вартість квартир на "вторинці", то в середньому житло можна купити за 51 232 за м².
знижки, щоб вижити
Зважаючи на жорсткі реалії сьогодення та практично нульовий попит, забудовники змушені йти на зустріч покупцям і пропонувати вигідні умови. Найрозповсюдженіша пропозиція - це фіксований курс іноземної валюти, частіше він нижче, ніж у банках або обмінниках, а також розстрочка – забудовники виставляють суму першого внеску (частіше від 40% до 70% від повної вартості), покупці обирають для себе зручний варіант.
А ще, на тлі відсутності попиту та подорожчання будматеріалів, забудовники зупинили реалізацію нових проєктів. Бо хочуть добудувати житлові комплекси, які знаходяться на завершальних стадіях будівництва, де вже продано 60-70 відсотків квартир.
Що стосується відновлення попиту на житло, то до кінця року воно малоймовірне. Масовані атаки, загострення на фронті, нестабільне економічне становище (наразі рівень інфляції в Україні становить 24,6% і до кінця року вона може зрости до 30%) - все це аж ніяк не сприятиме купівельній спроможності українців.
До того ж, інвестувати в житло в столиці наразі ніхто не ризикує через постійну загрозу здійснити країною-агресоркою повторний напад на Київ, кажуть експерти.
Місяці восени 2022 року мало чим відрізнятиметься від попередніх літніх місяців і до кінця року будь-які "стрибки" попиту малоймовірні, оскільки інвестори чудово розуміють усі ризики, пов'язані із вкладенням коштів у будівництво, - розповідає Володимир Семенцов.
Водночас, фахівці з нерухомості припускають, що найближчим часом інтерес покупців до первинного ринку житла може частково зрости після нової державної іпотечної програми для окремих верств населення під 3% річних, яку уряд запустив з 1 жовтня. Але, зростання попиту ймовірне лише на кілька відсотків, і переважно у західних областях України.
Баланс між попитом та пропозицією очікується досягнути лише через кілька місяців після закінчення війни. Тільки тоді ціни стабілізуються, а вартість житла підніматиметься приблизно на 1% на місяць.
Вас також може зацікавити: Стан ринку праці у Києві: що буде з робочими місцями й зарплатами та кого шукають роботодавці
Головні новини Києва - 44.ua у Телеграмі: актуальні та превірені новини столиці та України для тих, хто цінує свій час