Серцем будь-якої автономної системи опалення у квартирі, приватному будинку чи іншому об'єкті є котел. Нерідко він не тільки забезпечує потрібну температуру теплоносія, а й здійснює нагрів води для системи гарячого водопостачання. Залежно від виду використовуваного палива котли опалення поділяються на газові, твердопаливні (на дровах, вугіллі, пелетах тощо), рідиннопаливні (моделі на солярці), агрегати на пічному паливі та електричні варіанти.

Є ще один різновид, який набирає популярності — комбіновані котли, які можуть використовувати різні паливні матеріали для ефективної роботи. Найпоширеніший варіант — це котли, що працюють на твердому паливі та газі. Також випускаються моделі опалювального обладнання з комбінацією «дрова й електроенергія», «газ і електроенергія». Такі котли можуть мати як одну топку, так і дві. Перемикання з одного виду палива на інший може здійснюватися в ручному або автоматичному режимі.

Переваги комбінованого котла

Порівняно з традиційними котлами, що працюють на одному виді палива, комбіноване опалювальне обладнання, що поєднує роботу на різних видах палива, має низку переваг:

  • Гнучкість у використанні палива. Можливість перемикатися між різними видами палива залежно від їхньої доступності або вартості, наприклад, з газу на електрику або тверде паливо. Це особливо корисно в регіонах з перебоями в подачі газу або електрики.
  • Економія на експлуатаційних витратах, оскільки обладнання дає змогу обирати дешевший вид палива залежно від поточних цін. Агрегат може знизити витрати на опалення в довгостроковій перспективі.
  • Надійність роботи. У разі перебоїв з подачею газу комбінований котел може працювати на альтернативному паливі, забезпечуючи безперервне опалення та гаряче водопостачання.
  • Екологічність. Можливість використовувати більш екологічні джерела енергії, такі як електроенергія з поновлюваних джерел (сонячні батареї, вітрогенератор).
  • Зручність для віддалених об'єктів. Актуально для будинків у сільській місцевості, де подача газу може бути нестабільною або зовсім відсутня.

Особливості використання

Якщо говорити про недоліки, слід згадати про такі фактори:

  • Висока вартість. Комбіновані котли, як правило, дорожчі в купівлі та установці, порівняно з традиційними газовими.
  • Складність обслуговування. Такі котли складніші в обслуговуванні та ремонті через особливості конструкції.
  • Розмір і місце для встановлення. Комбінований котел може займати більше місця, особливо якщо використовується резервуар для одного з видів палива.

Але попри всі ці мінуси, домовласники обирають комбінований котел «газ і дрова», щоб мінімізувати залежність від одного джерела палива та мати змогу обігрівати оселю з меншими фінансовими витратами в опалювальний сезон.