«Лікарів ВЛК примушують визнавати всіх придатними», — повідомила недавно голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України Анна Скороход. Так це чи ні, але військовозобов’язані, а також військовослужбовці періодично стикаються з неправомірним ігноруванням їх проблем зі здоров’ям. Досить часто представники військово-лікарських комісій «не помічають» захворювання або приходять до висновку, що вони не заважають службі. Це — пряме порушення прав людини. Але що робити в таких ситуаціях? Ми попрохали адвокатів юридичної компанії «Мережа права» пояснити, як оскаржити рішення ВЛК у воєнний час.

Що саме можна оскаржувати?

У законодавстві України немає вичерпного переліку підстав для оскарження постанови ВЛК. Але, спираючись на практику, можна перелічити кілька найрозповсюдженіших підстав:

  • неврахування у висновку ВЛК існуючого захворювання, поранення або травми;
  • неврахування взаємозв’язку кількох захворювань, поранень або травм;
  • неврахування функціональних порушень при визначенні ступеня придатності;
  • ненадання оцінки зафіксованим захворюванням у самому висновку ВЛК тощо.

Оскарження рішення ВЛК в адміністративному порядку

Якщо ви бачите потребу оскаржити ВЛК, дійте за процедурою. Треба звернутись до військово-лікарської комісії, вищої за ієрархією. Наприклад, якщо ви оскаржуєте висновок ВЛК районного ТЦК та СП, звертайтесь до ВЛК обласного ТЦК та СП, потім до ВЛК регіону, а найвищою в цій ієрархії є Центральна ВЛК. Її рішення оскаржують вже у суді.

Порядок оскарження рішення ВЛК наступний: напишіть звернення, у якому вкажіть про свою незгоду з висновком комісії, перелічіть підстави й висловіть прохання про повторний медичний огляд. Обов’язково додайте всі документи для аргументації своєї позиції.

Звернення принесіть особисто або надішліть цінним листом з описом вмісту та обов’язковим повідомленням про вручення. Строк оскарження постанови ВЛК того чи іншого рівня в досудовому порядку складає не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням.

Представники військово-лікарської комісії вищого рівня розглядають скаргу від 15 до 45 днів. Важливо: в цей час продовжує діяти оскаржуване рішення ВЛК. Тому, якщо за його результатами вас визнали придатним, вам доведеться перебувати на службі.

Якими бувають результати перегляду рішення? Вища за ієрархією ВЛК може:

  • самостійно переглянути постанову й зробити новий висновок;
  • направити вас на повторний медогляд в іншу лікарню.

Нове рішення обов’язкове до виконання протягом 30 днів з дати прийняття.

Оскарження рішення ВЛК: судова практика

Звернення до суду відбувається після вичерпання усіх способів адміністративного оскарження. Напишіть позовну заяву до адміністративного суду за вашою «пропискою» або за місцезнаходженням військово-лікарської комісії. У ній прохайте суд призупинити дію висновку, який ви оскаржуєте, до моменту прийняття нової постанови ВЛК. Термін оскарження рішення Центральної ВЛК до суду — три місяці з дня отримання висновку.

Варто зауважити: до компетенції суду не входить підтвердження або зміна вашого діагнозу. Він лише перевірить, чи законно діяли лікарі комісії, коли приймали рішення.

Успіх будь-якої процедури оскарження напряму залежить від належним чином зібраних доказів та представлених аргументів. Саме тому важливо залучати до процесу досвідченого адвоката: він допоможе консультаціями або конкретними діями. Шанси на отримання справедливого результату завдяки цьому лише зростають.