Якщо ви вперше стикаєтеся з тим, що різко впали позиції сайту, то напевно відчуваєте не найприємніші емоції та хочете швидше знайти винного. Але насправді, причин для такого падіння налічується не менше десятка, а значить, пошук може зайняти досить багато часу. Ми не хочемо ще більше зіпсувати ваш настрій, а навпаки, маємо намір допомогти розібратися в цьому заплутаному завданні та показати шляхи вирішення головоломки.

Причини падіння, пов’язані з роботою сайту

Звісно, найраціональнішим і найефективнішим рішенням буде замовити комплексний аудит сайту. Тільки досвідчений SEO-фахівець зі значним багажем знань і практичних навичок зможе заглибитися у вивчення проблеми та відшукати причину несподіваного просідання. Враховуючи, що причин може бути багато, ми умовно розділили їх на кілька груп для простоти розуміння.

Технічні чинники

Ця група є найчисельнішою, адже технічні особливості сайту часто провокують зміни в ранжируванні. Але практично всі ці проблеми можна відшукати та виправити. Ми зібрали ключові моменти:

  • зміна домену або перехід на нову CMS іноді призводить до втрати органічного трафіку, оскільки URL-адреси сторінок часто змінюються;

  • падіння швидкості завантаження сторінок;

  • погіршення перелінковки між сторінками;

  • весь сайт або деякі сторінки можуть стати закритими / недоступними для індексації роботами;

  • поява дубльованих посадкових сторінок;

  • редизайн;

  • проблеми з відображенням мобільної версії сайту.

Щось не так із контентом

Щоб відновити позиції сайту, іноді потрібно попрацювати з контентом. Загалом, цей блок має колосальне значення для зростання і просування вашого ресурсу, для підвищення рівня продажів і зацікавленості цільової аудиторії. Google вимагає такого контенту, який написаний для людей, зрозумілий і цікавий. Структуровані тексти з логічними заголовками підвищують рейтинг. Іншими словами, варто детально вивчити те, чим наповнені ваші посадкові сторінки. Чи відповідає Title і Description вмісту, чи включають вони пошуковий запит? Яка ситуація із заголовками Н2 та Н3? Чи доповнена лексика тематичними словами та фразами? Чи немає переспаму, переоптимізації або непотрібного контенту? Відповіді на всі ці запитання допоможуть оптимізації та актуалізації контенту, підвищать його якість.

Причини падіння, які не пов’язані з роботою сайту

Часто причини падіння позицій сайту не пов’язані з його порушеннями або іншими внутрішніми механізмами. Часто цьому виною зовнішні чинники, які навіть не завжди можна передбачити. Ми зібрали найпоширеніші причини в цій категорії:

  • оновлення Google — алгоритми ранжування пошукових систем регулярно оновлюються, удосконалюються і допрацьовуються, що часто провокує несподіване падіння;

  • зміни видачі — якщо інтент за вашим запитом, наприклад, був комерційним, а потім змінився на інформаційний, це точно спричинить втрату позицій;

  • санкції та фільтри — перевірте Google Search Console, чи немає там нових повідомлень про накладені санкції та фільтри;

  • конкуренція — досить складно знайти вільну нішу, а отже, у вас точно є конкуренти, які теж не сидять на місці та всіляко намагаються потрапити в топ.

Інші причини різкого зниження позицій

Як відомо, підняти позиції сайту в пошуку допомагає зовнішня посилальна маса. Але так само вона може і погіршити їх. Такі негативні зміни можуть статися з низки причин. Наприклад, якщо зовнішні посилання (або якусь їхню частину) було видалено зі стороннього сайту або домен припинив своє існування. Сторінки з вашим посиланням можуть бути закриті для індексації спеціальними тегами. Вплив зовнішніх посилань може суттєво знизити позиції, тому відповідально ставтеся до публікацій і перевіряйте донорів, їхній рейтинг та оцінку якості.

Ще один важливий момент, який сприяє падінню в пошуковій видачі, це поведінковий фактор. До цього можуть призвести цілком природні причини. Наприклад, сніпет має непривабливий вигляд, сайт став незручним, його робота погіршилася. При цьому поведінковий фактор може погіршуватися через штучні причини (наприклад, ботів). Аналітика технічних помилок, швидкості завантаження, юзабіліті та якості контенту повинні будуть змінити показники на краще.

Сайт потребує постійної роботи, аудиту та апдейту. Робота з кваліфікованим SEO-фахівцем допоможе ефективно розв’язувати проблеми та запобігати їх появі, не доводячи ситуацію до втрати позицій.