Сучасна стоматологія здатна повністю відновити зуби, яка б халепа з ними не сталася, навіть у разі відсутності всього зубного ряду. Представники клініки «Люмідент» розповіли про те, як відновлюють зуби за допомогою протезів та імплантів.
Постійні зуби в людини тому так і називаються, що розраховані на пожиттєве використання – постійну експлуатацію. Тому, якщо з зубом щось трапляється, то новий, як в акули, вже не виросте. Проте адентія (втрата зуба) – це не вирок, людина не приречена довічно жити неповноцінним життям, без змоги повноцінно жувати і спілкуватись. Сучасні методи протезування зубів, а також дентальна імплантація дозволяють повністю відновити зубний ряд.
Ортопедична стоматологія: показання до протезування та види протезів
Дентальний протез – це спеціальна ортопедична конструкція, що використовується для відновлення сильно пошкодженого зуба або для заміни відсутнього зуба. Тип протезу залежить від клінічної ситуації, кількості зубів, що необхідно відновити.
Показаннями для протезування є:
- пошкодження верхньої частини зуба (коронки), при якому неможна відреставрувати зуб за допомогою пломбування;
- відсутність одного чи кількох зубів;
- повна адентія;
- аномалії кольору, форми та положення зубів;
- значні дефекти щелепних суглобів, прикусу.
Незнімні протези
Для протезування зубів використовуються конструкції, що відрізняються за типом фіксації на щелепі: знімні та незнімні (постійні) протези. Найбільш поширеними через зручність у використанні є незнімні ортопедичні вироби: вони встановлюються стоматологом, надійно фіксуються і не вимагають додаткового догляду понад стандартні гігієнічні процедури ротової порожнини.
Найчастіше застосовують такі постійні протези:
- вкладки: вид мікропротезів, що використовується для реставрації сильно пошкодженої верхньої частини зуба, але за умови збережених коренів. На відміну від пломб, вкладки, як і всі протези, виготовляються в зуботехнічних лабораторіях;
- коронки: мають вигляд ковпачка, що встановлюється на обточені зуби, штифти чи імпланти зубів. За допомогою протезування коронками можна відновити форму і функціональність сильно пошкодженого зуба. Коронки виготовляють з акрилу (тимчасові), металокераміки, кераміки, діоксиду цирконію;
- мостоподібні конструкції: це кілька поєднаних коронок, за допомогою яких можна замінити 1-3 відсутні зуба. Міст фіксується на опорних зубах чи імплантах. Виготовляється з акрилу, металокераміки, кераміки;
- вініри: тонкі пластинки, що фіксуються на передніх зубах. Вініри і їх ще більш тонкий різновид – люмініри, призначені для усунення зовнішніх дефектів зубів у зоні посмішки.
Знімні зубні протези
Якщо постійні протези та мікропротези у більшості випадків допомагають відновити та зберегти природні зуби, то знімне зубне протезування застосовується виключно при адентії. Особливість цих протезів в тому, що їх необхідно знімати для проведення гігієнічних процедур або на ніч.
Поширені види знімних конструкцій:
- пластинкові протези: виготовляються з акрилу. Поділяються на часткові (замінюють кілька зубів на щелепі) та повні. За ціною найдешевші, проте жорсткі й недовговічні – розраховані максимум на 2,5 роки використання;
- нейлонові протези: завдяки основі з гнучкого силікону більш комфортні у використанні, ніж акрил. Нейлон за кольором і виглядом подібний до емалі, тому виглядають такі протези більш натурально. Також застосовуються при частковій і повній адентії;
- бюгельні протези: відрізняються наявністю металевої дуги (бюгеля), яка додає конструкції додаткової міцності. Протез надійно тримається за опорні зуби спеціальними замками (атачментами) чи гачками (кламерами), тому не може використовуватися при повній втраті зубів. Цей вид протезів розрахований на понад 10 років експлуатації.
Імпланти – повноцінна заміна зубів
Найбільш довговічним та повноцінним методом відновлення зубного ряду є імплантація зубів. Цей напрямок стоматології передбачає встановлення на місці відсутнього зубу імплантату – титанового стрижня, що імітує корінь зуба. Коли імплантат інтегрується в щелепну кістку, на нього встановлюють спеціальний «перехідник» – абатмент, на якому фіксується коронка.
Плюси та мінуси імплантації
Переваги імплантації:
- повне відновлення естетики і функціональності відсутнього зуба;
- комфортне використання за принципом «поставили і забули»;
- відновлення повноцінного життя: покращується дикція, можна жувати будь-яку їжу, відкрито посміхатися тощо;
- довговічність, адже імпланти розраховані на кілька десятирічь, а протези згодом можна замінити на нові.
Не дивлячись на вагомі переваги, імплантація за популярністю поступається протезуванню зубів. Це пояснюється двома причинами: по-перше, на зубні імпланти ціна значно вища, ніж на протези. По-друге, є певні протипоказання: найчастіше (в 50% пацієнтів) діагностується атрофія кісткової тканини, через яку неможливо встановити імплант у щелепу.
Скільки коштує встановити імплант
Вартість імплантації насамперед залежить від виробника імплантів. Найбюджетніші вироби, що пропонує київська стоматологія «Люмідент» – це H-Dent (Ізраїль), Neodent (Швейцарі) та MegaGen (Південна Корея): на один імплант зуба ціна – 9000-10300 грн. Найдорожчими є імпланти від швейцарського виробника Nobel Biocare – вартість понад 33000 за один зуб. Також слід враховувати, що ціни в стоматології зазвичай вказуються за встановлення імпланту, вартість протезування рахується окремо.
Сьогодні стоматологія має в своєму арсеналі багато способів відновлення зубів. Який з них буде оптимальним, допоможе визначити стоматолог під час індивідуальної консультації в клініці.