Кажуть, що в домі, де живуть діти, може бути чисто хіба що в цукерниці. Насправді усе не так страшно. Дітей можна та потрібно привчати до порядку, до того ж робити це у доброзичливій формі та в гарному настрої. Навіть якщо йдеться про такий нудний і нелегкий обов’язок, як застеляти ліжко. Якщо поступово та вчасно розповідати дитині про важливість цього ритуалу, допомагати та підбадьорювати, невдовзі не доведеться сварити за безлад на спальному місці. Як це зробити по-дружньому й отримати очікуваний результат — розкажемо далі.

AD_4nXewvaaWdFeH5PJKOJCoU1YrpWRa30x8aXjtH1n9F_Kynw1FErpmgGjUW52dTTzpSA5D30UUAQfu7CzJz2rq4kgxOX28Ek02ZjcIBQBkHbMed8bZ9SBy_HqwB-ddFFrdnrNSjwG8o9J7TmhqTmAhNxxEJW9f?key=qExhx-YSGD-gYAMZsZQZtw

Запорука порядку в дитячій спальні

Змушувати сина чи доньку прибирати іграшки, застеляти ліжко — справа невдячна. Якщо дитина робитиме це через силу та з образою, досягнути ритуальності того чи іншого обов’язку буде неможливо. Натомість треба навчити робити це самостійно, щоб прибирання стало звичкою та дитина розуміла, для чого їй це потрібно. Як побороти безлад?

  • Організувати в кімнаті вдосталь ніш чи ящиків для складання речей.
  • Дати змогу дитині брати участь у виборі кольору крісла, малюнка постільної білизни.
  • Розташувати стіл, пуфи, дитячі ліжка так, щоби було вдосталь простору. Тоді не буде відчуття скутості, а отже прибиратиметься легше.

Дуже важливо залучати дитину максимально до планування, вибору кольорів чи навіть пошуку меблів. Якщо, звичайно, вона в тому віці, коли може висловлювати свою думку. Тоді в сина чи доньки формуватиметься відчуття власного простору, за який вони несуть відповідальність.

Застеляти ліжко чи ні

Багато дорослих скажуть, що це зовсім не принципове питання. Якщо кімната не є прохідною та вдень на ліжку ніхто не товчеться, його можна не застеляти. Мовляв, для чого витрачати зайвий час. Відповідно, діти в таких сім’ях переймають традиції батьків. Насправді порядок на спальному місці — це не тільки про затишок у кімнаті чи охайність. Було проведено чимало досліджень щодо того, як незастелена постіль впливає на життя. Та й відомі люди помітили взаємозв’язок застеленого ліжка з успішністю та цілеспрямованістю людини. 

AD_4nXdSuv0023DhaP84_1JuxiNw0-YsG9nt-M-p4_3i2yILDsaGg0_WlWTnWqzJbTTeIXKxmWPo0IYDsI9MHGuouJyc2zrHfqiz9P1_seQALUaiNN_ZOZdBUsIXEUny8YcKFL69JnIxbCFWrrNq6zAB52nO8uLW?key=qExhx-YSGD-gYAMZsZQZtw

Ось лише кілька аргументів, чому таки варто дбати про охайність свого спального місця:

  • Постільна білизна служитиме довше. Простий і дуже зрозумілий аргумент. Якщо усе акуратно заправлене та накрите покривалом, його потрібно рідше прати, не буде зайвих складок та заломів, отже доглядати за постіллю стане легше та вона довше матиме гарний вигляд. Для дитини в цьому випадку аргументом стане довговічність його улюбленої білизни зі супергероями. 
  • Це впевнений крок до самодисципліни. Вміння переступити через свої «не хочу, лінь» — важливий навик у сучасному світі. Перетворіть для дитини цей процес на своєрідний челендж «Застеляти дитячі ліжка щодня впродовж місяця» і збирайте переможні бали. Як їх потім витратити та чим нагородити переможця — вибирайте самостійно. 
  • Це хороший спосіб побороти безсоння та зробити відпочинок більш якісним. Національний фонд дослідження сну виявив прямий зв’язок між вмінням людини тримати в порядку своє спальне місце та її релаксом. Люди, які дбають про застеляння ліжка щодня, краще сплять.

Зрештою, вчасно застелене ліжко може стати запорукою гарного настрою. Бо коли в кімнаті затишно, людина себе почуває спокійніше та врівноваженіше, аніж в умовах хаосу. А для дитини застеляння ліжка — перший крок до звички тримати дім в чистоті. 

5 способів навчити застеляти дитяче ліжко

Можна спробувати авторитарний метод і розчаруватися. З примусу, звісно, син чи донька, робитимуть, що потрібно. Але лише до того моменту, поки не вдасться «прогуляти» обов’язок. Найкращий спосіб навчити застеляти ліжко — робити це поступово та пояснювати, для чого це потрібно. Кілька аргументів для цього наведені вище. 

AD_4nXdpeC-18vpgSpTPl0EEOxrhgKq7nJlYduV0WPHGKtw4WWLmOMNFnybEK7At1_IqjUKXm_clks28NWYhiJ972o5BOiqc1zuQ4tCsao08oQneiimxP5YKTGQHRsy8PIaVqTMTAcrgJ_ifye3tHIX42t1Ch6R4?key=qExhx-YSGD-gYAMZsZQZtw

Що ж до практичної сторони питання, можна скористатися рекомендаціями психологів і просто батьків, які вже «пережили» цей етап:

  • Показуйте на власному прикладі. Щоранку застеляйте своє ліжко. Якщо дитина бачитиме, що ви нехтуєте цим ритуалом, вона теж старатиметься уникнути процесу. 
  • Не змушуйте робити все відразу правильно. Показуйте поступово, як заправити простирадло та як краще скласти ковдру. Для дитини ця робота може бути доволі складною, тому не відмовляйте у допомозі. Стільки, скільки це буде потрібно.
  • Намалюйте календар, в якому відмічайте яскравими наліпками дні, коли син чи донька самостійно застелили ліжко без нагадування. Це мотивуватиме дитину. Можна також придумати винагороду за гарний результат за підсумком місяця, наприклад. Але! Не можна за такі обов’язки платити грошима. Домашні справи повинні виконуватися безкоштовно, з розумінням того, що всі в помешканні є частинкою команди, в якій кожна роль важлива та цінна. Винагородою може бути класний відпочинок у парку. 
  • Хваліть та підбадьорюйте свого учня. Навіть якщо не все вдається відразу, дитині важливо чути, що її старання цінують. Тоді вона прагнутиме щоразу робити це краще.
  • Супроводжуйте процес прибирання постелі веселими віршиками чи виберіть пісню, мелодію, яка стане частинкою цього ритуалу. Адже під музику робити рутинні справи набагато веселіше та цікавіше. 

Але найважливіше: жодні домашні обов’язки не повинні викликати в дитини негативних емоцій. Тому варто набратися терпіння та не супроводжувати прибирання агресивними повчаннями чи сварками. Виховання — це взаємна довіра, тому краще підібрати правильний ключик до дитячої свідомості, ніж зовсім відбити бажання вас чути та допомагати. 

Вік має значення

Погодьтеся, що змусити 12-річного підлітка застеляти ліжко під дитячі віршики — зовсім невдала ідея. Так само як очікувати від дворічного малюка охайності спального місця без будь-яких «але». Так, краще починати привчати до порядку з самого малечку. Діти у віці 2–3 років самостійно рвуться допомагати мамі чи татові. І тут важливо підтримати це бажання. 

  • Якщо дитині 2–5 років, її вже можна залучати до домашніх справ і до застеляння ліжка. Дворічна донька, звісно, не складе ковдру, але може по завершенні вашої роботи над її спальним місцем покласти на покривало декоративну подушку та посадити акуратно іграшки, з якими спить. А п’ятирічна дитина же в змозі разом з мамою чи татом поправляти простирадло та подушку. 
  • У 6–10 років процес застеляння ліжка здається справжнім катуванням, якщо до цього віку дитина ще не навчена вважати це своїм обов’язком. У цей період синові чи доньці доведеться багато пояснювати, чому це потрібно. Також дуже важливою є правильна мотивація. Якщо дитина знатиме, для чого це їй, вона робитиме це добровільно. Відшукайте аргументи, які допоможуть саме вашому чаду.
  • Підлітковий вік і далі — період, коли вчити вже запізно. Тут спрацьовує або повага до вас і ваших слів, або аргументація та мотивація, або констатація факту: ти частина цієї сім’ї, отже, у тебе є свої обов’язки. Просити чи бавитися в ігри вже не вийде. 

AD_4nXdpOKnng14UBXna2oGTggTKjeRNqh21ZoZdXbxfTWwBqux-4vS1q1R2Eg-Bk4eSHVNqf4-LEDdyEs6Ldpo6AB4wg3pBFusaf994oltuyyeorhHivaOuwjaAPUjKPpGoHlfGX0YFF-Q_8EczwrdiElEiKwlY?key=qExhx-YSGD-gYAMZsZQZtw

Насправді навчити дитину змалку брати участь у прибиранні доволі легко. Найскладнішим для батьків часто є пошук часу для такого навчання. Якщо мамі вигідніше самостійно застелити ліжко, бо це буде втричі швидше, ніж коли роботу виконуватиме дитина, то в майбутньому немає підстав звинувачувати когось у тому, що ритуал у простих побутових обов’язках не підтримується. Знаходити час і мати терпіння, щоб давати синові чи доньці можливість вчитися дотримуватися чистоти — дуже важливий нюанс на шляху до успішного результату. Адже краще почекати сьогодні та завтра, ніж потім застеляти за дитиною ліжко до її повноліття чи й довше. 

І наостанок 

Насамкінець ще один секрет охайності в дитячій кімнаті: син чи донька повинні любити цей простір, він має бути їхнім. Подбайте про те, щоб ліжко, на якому спить дитина, було зручним, а постіль — улюбленою. Зверніть увагу, наскільки доступними є всі частини матрацу для заправлення простирадла, чи під силу дитині підняти ковдру, щоб застелити. Не вибирайте надто важких покривал, бо, якщо юний власник не зможе самостійно з ним впоратися, рано чи пізно йому набридне намагатися довести прибирання спального місця до охайного завершення. 

В магазині «Світ Матраців» можна знайти та вибрати як якісні дитячі ліжка з міцних і безпечних матеріалів, так і різноманітні аксесуари та постільні комплекти для дитячої кімнати. Матраци, подушки, сучасні моделі спальних місць — увесь асортимент товару доступний на сайті https://svit-matrasiv.com.ua/ua/. Запропонуйте дитині разом подивитися каталог і поцікавтеся її думкою, якою вона бачить свою кімнату. Пофантазуйте, які меблі пасуватимуть до кольору її стін чи на якому ліжку їй би снилися найсолодші сни. Зробити замовлення в магазині дуже легко як онлайн, так і за номерами телефонів на сайті. І що найважливіше — завжди можна запитати фахової поради у консультантів і зважити всі «за» та «проти» перед покупкою, не виходячи з дому. Облаштовуйте домашній простір з любов’ю та плекайте затишок разом з найріднішими.