Громадянські особи мають знати основи виживання у зоні проведення бойових дій. На жаль, у сучасну війну втягнуті навіть звичайні громадяни. Їх доводиться пережити артобстріли, бойові дії, боятися небезпеки руйнування та окупації міста. Багатьох людей це звертає до втечі. Воєнні підготовлені до таких речей, а от звичайні громадяни залишаються безпорадними. Як вижити громадянським на війні та якої тактики виживання дотримуватися? Все набагато простіше, ніж здається.
Виживання та артобстріл
Одним з найхарактерніших явищ для сучасної війни є артобстріли. Відволіктися від них після їх закінчення не допоможуть навіть улюблені азартні ігри на igrovyeavtomati.com.ua. Для людської психіки вони становлять одне з найжахливіших випробувань. Більша частина військових втрат завжди приходилась на артобстріли. Громадським особам перш за все слід навчитися відрізняти звук від артилерійського обстрілу. Зробити можна це за наступними параметрами:
-
свист при застосуванні 82-мм міни;
-
глухе шипіння і свист перед самим попаданням у разі викорстання 120мм міни;
-
виття впереміш з шарудінням при використанні реактивних танкових снарядів;
-
звук "хуу-хуу-хуу-хуу" при прольоті над головою снарядів РСЗО;
-
свист перед падінням при застосуванні 152мм снарядів.
Важливо відмітити, що прильоти снарядів супроводжуються важкими приглушеними звуками при потраплянні у землю, а тріском/гуркотом — у будівлі. Що слід робити після того, як ви почули такий звук? Треба одразу ж впасти, там де ви стоїте. Змінити своє місце розташування можна лише у крайньому випадку. Також слід відкрити рота та закрити вуха руками. Саме ці прості дії допоможуть вам уникнути контузії та збереже слух. Особливо важливо це, якщо розриви чутно неподалік. Також закриті очі вберігають від пилу та кам'яної крихти, що може привести до травми.
Де ж можна укритися під час артобстрілу? Проста істина — чим нижче ви будете по відношенню до поверхні землі, тим краще. Найкращими місцями схованки вважаються:
-
підвали;
-
підземні переходи;
-
люки колекторів;
-
канави;
-
траншеї.
Важливо мати бар’єр, що може захистити вас від уламків снарядів. Чим нижче щодо рівня землі ви ляжете, тим вищі шанси залишитися живими, оскільки уламки завжди розлітаються вверх та у сторони щодо дотичної, як величезний конус. Ніколи не можна ховатися біля стін будівель. Якщо снаряд потрапить у стіну, то ви можете постраждати від битого скла, уламків бетону чи цегли. То ж й від вікон треба триматися подалі, слідючи правилу “двох стін» або негайно пройти в укриття.
Що робити, коли залпи стихли?
Першою справою після стихання залпів є огляд. Треба уважно оглянути себе і тих, хто знаходиться поряд. Важливо провести перекличку. Необхідно переконатися у відсутності вогнищ займання. Горіти може все що завгодно, це можуть бути суха трава, деревина, будови і т.д.
Також важливо заспокоїтися та не панікувати. Неможна відразу вибігати на вулицю. Краще почекати новин та офіційного повідомлення, що артобстріл закінчився. Короткий період тиші не зажди означає, що ворог більше не буде стріляти. Важливо завжди думати про безпеку свою та близьких.