З кінця лютого 2022 року будівельний ринок України, як і вся країна, переживає не найкращі часи. Вся проблема — у повномасштабному вторгненні росії. Через це порушилася логістична структура, українські підприємці були змушені звести до мінімуму свою діяльність. У цій статті ми проаналізуємо, як відбувалося подорожчання трьох категорій покрівельних матеріалів — металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі. Чому вони? Перерахована продукція виробляється з однієї сировини — рулонної сталі. Також ми спрогнозуємо, чого чекати надалі щодо вартості металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі.
Ціна на профнастил виросла на 37% за першу половину 2022 року
На початку 2022 року запаси рулонної сталі, з якої виготовляється профнастил, були мінімальні. Основна причина — це його сезонна затребуваність. Будинки перекриваються в основному влітку та восени. У холодний період заводи-виробники запасаються рулонною сталлю. Це відбувається так: у листопаді кожного року Україна укладає договори на постачання рулонної сталі і платить за замовлений метал. Основними постачальниками матеріалу є Китай, Індія та Південна Корея. На початку наступного року закуплені бухти морем доставляються у порти, зокрема в Одесу та інші. Далі вони прибувають на заводи, де на станках із них прокатують профнастил на покрівлю.
Що ж трапилось у 2022 році? 24 лютого росія почала обстріли України. Порти закрились, і кораблі, що доставляли бухти рулонної сталі, вимушені були прямувати до Туреччини. Там організували перевалочний пункт, звідки метал вантажили і везли в Україну автодорогами. В результаті доставка не тільки затрималася через пошуки перевалочного пункту, а ще й подорожчала. Додаткові витрати на пальне, ріст ціни на пальне спровокували й підвищення вартості профнастилу. Станом на серпень ціна на профнастил виросла на 37%. Як свідчить статистика заводу “Модуль”, порівняно з ковідними часами 2020 року вартість профнастилу злетіла майже в три рази. До перерахованих причин додамо ще й нестабільний курс валют. Гривня падає в ціні з місяця в місяць, а долар та євро ростуть. Відповідно вартість профнастилу теж росте.
Подорожчання металочерепиці
Металочерепиця подорожчала у порівнянні з профнастилом ще більше — на 40% і більше. Це показники станом на серпень 2022 року. Чому? Ситуація з металочерепицею точно до дрібниць повторюється, як і з профнастилом. Металочерепиця теж виготовляється з рулонної сталі. А ріст вартості пального, руйнування логістичної структури, здешевлення гривні відносно долара та євро жене ціну на металочерепицю вгору.
У лютому, березні та квітні подорожчання металочерепиці ще не було таким відчутним. Український бізнес звів свою активність до мінімуму, попит на покрівельні матеріали впав. Хтось тікав із окупованих територій, хтось волонтерив і допомагав армії, а хтось спостерігав за ситуацією на фронті. Вже з кінця травня почалося пожвавлення будівельного ринку. Люди повернулися на деокуповані території і почали ремонтувати покрівлі своїх будинків. Адже зима прийде швидко, і нормально пережити холодний період без цілої покрівлі неможливо. Саме цей фактор і тримає ринок металочерепиці, інакше кількість готової продукції зменшувалася б кожного місяця.
Фальцева покрівля теж зросла в ціні
Фальцева покрівля зросла в ціні через ті ж самі причини, що й профнастил чи металочерепиця. Вона теж виготовляється з рулонної сталі, і на її вартість вплинула дорога доставка та нестабільний курс валют.
У підсумку спрогнозуємо ріст ціни на профнастил, металочерепицю та фальцеву покрівлю. Єдиний фактор, що зупинить подорожчання, — це підвищення ціни гривні на валютному ринку. Якщо гривня укріплюватиметься, то покрівельні матеріали дешевшатимуть. Якщо ж вартість гривні за долар чи євро буде досягати 45-50 грн., то профнастил, металочерепиця і фальцева покрівля теж злетять у ціні.