Дошкільний вік – унікальний період у житті людини. Це час, в якому формуються звички дитини, у тому числі й читацькі. Ефективний спосіб їх отримати – читати дитині вголос. Це один із багатьох заходів, спрямованих на популяризацію літератури і в кінцевому підсумку веде до створення потреби в самостійному спілкуванні з книжкою. Індивідуальні стосунки між дитиною та книгою може створити світ книг спочатку у сім'ї, потім у дитячому садочку і школі.

Незамінною допомогою в вихованні маленької дитини може бути книжкова робота. Вміло застосована підтримка, раціональні та свідомі виховні впливи можуть стати в руках батьків та вихователів ефективним інструментом.

Тому слід сильно підкреслити роль батьків у навчанні дитини спілкуванню з книгою. Це навчання слід починати якомога раніше, щоб дитина не стикалася з книгою, яку вона прирівнює до нецікавого шкільного підручника. Психологи сходяться на думці - якісна навчальна література, що запам'ятається на емоційно-психологічному рівні у перші роки життя дитини, знаходить наслідки в наступні роки.

Маленька дитина швидко досягає вміння контактувати з предметом культури, яким є книга. Безсумнівно, що спочатку дитині потрібно дати книгу, як і будь-яку іншу іграшку, а потім запропонувати її як довідник.

Книги від батьків, тітки, дядька, бабусі та дідуся можуть створити дитячу книгозбірню з неповторним, індивідуальним обличчям. Вдома в книжковій шафі повинна знайти місце географія для школи, проза та вірші, реалістичні та фантастичні історії, веселі й сумні, збірки віршів, казки та легенди. Усі вони мають бути ілюстрованими. Дитині важливо контактувати з різними видами літератури та різновидами мови.

Дитина чекає допомоги від дорослих щоб занурюватися все глибше у світ книг. Спілкування дитини з дорослими членами сім'ї, зі старшими братами і сестрами, що слухають оповідання - має велике значення для розвитку дитини.

Читання разом:

  • активізує дітей та батьків,
  • створює можливість не лише пізнавати книги, а й для тісного контакту між дітьми
  • з батьками,
  • дозволяє спостерігати за дитиною,
  • краще зрозуміти її розумовий розвиток,
  • помічати її приховані бажання та тривоги,
  • правильно вибрати нове читання.

Батьки не можуть обмежуватися підбором книг лише відповідно до інтересів дитини. Вони повинні викликати нові інтереси, показувати різні сфери життя, формувати усвідомлено риси характеру та потреби власної дитини.