Ворожі хакери "втрутилися" в роботу провайдера на Київщині

30 грудня в українському інформаційному просторі з’явилося повідомлення про нібито хакерську атаку на ефір Національного телемарафону. За словами розповсюджувачів, глядачі побачили на екрані повідомлення про ймовірний удар балістичними ракетами середньої дальності «Орєшнік» та заклик ховатися в укриттях.  

Телеканал «1+1 media» оперативно спростував цю інформацію, зазначивши, що ефір телемарафону не зламувався. Попри це, фейкові новини швидко поширилися соцмережами, супроводжені фальшивими фото телеекранів.  

Як було створено фейк  

Першоджерелом повідомлення став англомовний сайт news-pravda.com, відомий своєю належністю до мережі російських пропагандистських ресурсів **ZOV/Pravda**. Матеріал із вигаданим зламом телемарафону з’явився там 30 грудня о 19:00.  

Цю мережу сайтів Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки ідентифікував ще у грудні 2023 року. За даними моніторингу, фейк розповсюдили щонайменше 173 джерела у Telegram, більшість із яких мають російське походження або маскуються під українські канали.  

Навіщо росіянам цей фейк  

Ця інформаційна операція спрямована на дестабілізацію українського суспільства шляхом нагнітання паніки. 30 грудня ворог також здійснив ракетний обстріл України, застосувавши 21 ракету різних типів і 40 дронів-камікадзе. Таким чином, фейк про «Орєшнік» став частиною комплексної операції, що поєднує інформаційний та кінетичний тиск.  

Крім того, фейк про «диво-зброю» є продовженням російської пропагандистської кампанії, яка почалася після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру 21 листопада. Мета таких дій — створити страх і відчуття безпорадності перед міфічною зброєю агресора.  

Як працює російська пропаганда  

Для створення ілюзії правдивості російські спецслужби використовують комбіновані методи. Окрім новинних сайтів-двійників, у хід йдуть фальшиві фото, змонтовані відео та контрольовані Telegram-канали. Такі операції вже застосовувалися, наприклад, у квітні 2024 року, коли поширювалося фейкове відео під брендом «1+1 Україна» про вигаданий спецпроєкт «Сполучені Штати зради».  

Як захиститися від дезінформації  

Українцям варто залишатися пильними і довіряти лише перевіреним джерелам інформації. У разі виникнення підозрілих новин перевіряйте їх через офіційні канали, як-от Центр стратегічних комунікацій або медіа, які оперативно реагують на спроби маніпуляцій.  

Ми маємо Telegram-канал "Головні новини Києва – 44.ua" – джерело важливих, актуальних та перевірених новин Києва, столичного регіону та України. Долучайтесь.