Змінюємо правила гри: чому реформи ЄС важливі для України

У лютому 2019 року уряд вніс до Конституції зміни, які закріплюють стратегічний курс України до ЄС. Цей процес розпочався ще з Угоди про партнерство, укладеної у 1998 році, й продовжується вже не одне десятиліття. Щоби наблизитися до членства у ЄС, Україна має адаптувати своє законодавство до правових норм Євросоюзу. У цій статті ми розглянемо останній звіт щодо прогресу інтеграції України та поговоримо про реформи, які вже провела і ще має провести країна на цьому шляху.

Європейський Союз і перемовини про вступ

Європейський Союз — складна геополітична структура, яка об’єднує 27 країн, що працюють злагоджено. Щороку вони ухвалюють тисячі рішень для забезпечення сталої роботи як об’єднання загалом, так і для кожної держави окремо. Адже попри міцний зв’язок, члени ЄС зберігають незалежність в ухваленні рішень.

Маастрихтський договір, на основі якого утворився ЄС, набув чинності ще 1993 року. Відтоді країни-члени ухвалили сотні тисяч правових актів, що формують законодавство ЄС із 35 розділами. Саме за ними ведуться перемовини з країнами-кандидатами на вступ. Україна активно виконує план адаптації, звітуючи перед Європейською Комісією про свій прогрес.

Переговорні розділи та кластери

У червні 2024 року Рада Європейського Союзу ухвалила переговорні рамки для України, офіційно розпочавши перемовини щодо вступу держави до ЄС. Це свідчить про те, що Україна змогла виконати сім рекомендацій Європейської комісії та впровадила необхідні зміни, чим довела свою рішучість та серйозність. Впровадження реформ дозволить гармонізувати національне законодавство з європейським, готуючи Україну до членства. Цей процес забезпечує рівність країн, сприяє інтеграції уряду до органів ЄС та створює умови для успішної конкуренції українського бізнесу на європейському ринку.

Такі реформи позитивно вплинуть і на життя звичайних українців/ок, наприклад:

  • Зміни у соціальній сфері та охороні здоров’я підвищать якість життя населення
  • Економічні реформи стимулюватимуть розвиток бізнесу та приплив інвестицій
  • Зміцнення демократії та верховенства права підвищить довіру громадян/-ок
  • Екологічні стандарти сприятимуть збереженню довкілля та сталому розвитку

Серед додаткових переваг слід зазначити:

  • Нові можливості для культурного обміну
  • Модернізацію транспортної мережі
  • Покращення іміджу України за кордоном

Реформи, що їх вимагає впровадити ЄС, сприятимуть всебічному розвитку України та зміцненню її основ для повноправного членства в Союзі.

30 жовтня 2024 року Європейська Комісія презентувала Звіт у межах Пакета розширення ЄС, в межах якого оцінила рішучий прогрес України у реформах і трансформації на шляху до членства. Комісія відзначила відданість України фундаментальним реформам, прогрес у демократичних процесах, підготовку виборчої реформи, створення інституцій євроінтеграції та значні успіхи у зміні державного управління, що поступово наближає державу до ЄС.

Зміни в судовій системі та законодавстві

Щодо оцінки Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (в т.ч., Розділу 23 «Судова влада та основоположні права» та інших), Європейська Комісія зазначає, що Україна має значні здобутки. Зокрема, продовжилася реформа Конституційного Суду України (КСУ), відбувся перезапуск процесу оцінювання чинних суддів та завершився аудит електронного судочинства. Також зміцнилися й антикорупційні органи, підвищився рівень їхньої ефективності, а також з’явилися помітні результати у розгляді справ на високому рівні.

За звітний рік Україна переглянула законодавство щодо захисту національних меншин та створила дорожню карту для відновлення медіаландшафту в післявоєнний період. Уряд ухвалив закон, що криміналізує великомасштабну контрабанду товарів, а також оновив закони, що посилюють заходи протидії відмиванню грошей.

Європейська комісія характеризує Україну як таку країну, що «перебуває на ранній стадії готовності впоратись з конкурентним тиском і ринковими силами всередині Союзу» та порекомендувала продовжувати реконструювати та розбудовувати інфраструктуру, зокрема ту, що пов’язана з відновлювальними джерелами енергії.

Ринок, податки та економічне реформування

У межах оцінювання Кластера 2 «Внутрішній ринок» (в т.ч., Розділу 32 «Свобода підприємництва і надання послуг», Розділу 8 «Конкурентна політика» та інших), Єврокомісія відмічає суттєві успіхи України.

Серед ключових досягнень: Україна почала узгоджувати українське законодавство з acquis ЄС (комплексом прав і обов’язків країн-членів ЄС) щодо продукції та відновлення ринкового нагляду. Водночас набули чинності зміни до Закону про захист економічної конкуренції. Уряд також привів національні стандарти бухгалтерського обліку у gjdye відповідність до міжнародних вимог.

Кластер 3 «Конкурентоспроможність та інклюзивний ринок» (в т.ч., Розділ 10 «Цифрова трансформація та медіа», Розділ 25 «Наука та дослідження», Розділ 29 «Митний Союз» та інші) Єврокомісія відзначила як такий, у межах якого країна досягнула сприятливих змін.

За звітний період Україна внесла зміни до Податкового кодексу з метою узгодження з acquis ЄС та розпочала перший обмін інформацією про фінансові рахунки, а також чітко визначила середньострокові пріоритети для малого та середнього бізнесу (МСП) й ухвалила закон про дошкільну освіту.

Екологія та енергетика

Щодо оцінки Кластера 4 «Зелений порядок денний та стале з’єднання» (в т.ч., Розділу 15 «Енергетика», Розділу 21 «Транс'європейські мережі» та інших), країна реалізувала себе в межах обмеженого, але важливого прогресу.

Станом на жовтень 2024 року, Уряд схвалив закон про відновлювальні джерела енергії та Національний стратегічний енергетичний й кліматичний план, а також запровадив комплексні заходи з об’єднання ринку. Зокрема, Україна досягла вагомого успіху в підготовці у сфері транс'європейських мереж з прогресом у розвитку торгівлі енергією з ЄС.

***

Отже, попри соціально-економічні виклики та повномасштабну війну Росії проти України, держава демонструє виняткову рішучість і послідовність у здійсненні масштабних трансформацій, спрямованих на досягнення членства в ЄС. Країна впевнено рухається до творення позитивних змін. Представлений звіт переконливо засвідчує вагомі досягнення України у впровадженні реформ та виконанні більшості критеріїв у ключових сферах, що визначені переговорами про вступ.

З кожним реалізованим кроком та реформою країна зміцнює свої демократичні інститути, вдосконалює правову систему та активно підсилює економіку, підвищуючи її конкурентоспроможність. Ці дії не залишаються непоміченими на всіх рівнях, зокрема звертає на них увагу і Єврокомісія. Європейський вибір стає дедалі більш реальним і практичним, а сам процес впровадження реформ та перетворень послідовно сприяє посиленню позицій України на її шляху до повноправного членства в Європейському Союзі.

Новини компаній
15:00, Вчора