Для військових, які зараз стоять на захисті України, вкрай актуальним є пошук надійного захисту. Найрозповсюдженішим варіантом захисту органів тіла є бронежилет. Він може бути різних видів. Це й модульні бронежилети та бронекостюми, які мають безліч елементів та можуть захистити не тільки грудну клітку, а й також шию, плечі, зону паху, стегна. Може відрізнятися й тип носіння — є бронежилети прихованого носіння, які використовують здебільшого спецпризначенці та люди, що потребують особливого захисту. Такий варіант буде непомітним в умовах цивільної інфраструктури. Військові ж бронежилети більш масивні та є обовʼязковою частиною спорядження.
Вибір типу плит — теж вкрай важлива задача, з якою потрібно розібратися кожному, хто планує купити бронежилет.
Відмінності та різні варіанти бронежилетів згідно зі стандартами
Сам по собі бронежилет — це захист, складається з декількох основних елементів:
- чохол;
- м'який балістичний захист;
- балістичні плити.
Чохол здебільшого виготовляють із сучасних матеріалів, як-от Cordura, які здатні витримувати велику вагу та динамічні навантаження. Боковий балістичний захист — це гнучкі елементи, які виготовляються з надвисокомолекулярного поліетилену чи кевлару, та можуть використовуватися для посилення захисних функцій бронежилета.
Основний захисний елемент у бронежилеті — балістичні плити. В різних країнах використовуються різні стандарти якості, які регламентують здатність плит стримувати відповідну за розміром та швидкістю кулю чи уламок. В Україні послуговуються ДСТУ, який передбачає 6 класів плит бронежилетів. Якщо узагальнити різницю між ними, то 1 клас є найлегшим та має найменший захист, 6 при цьому буде найкращим у здатності зупиняти уламки та кулі.
Найкращі виробники броні для військовослужбовців намагаються створювати вироби, які будуть комбінувати в собі високий рівень безпеки, зручність, комфорт та водночас забепезпечать мобільність. Як наприклад, бронежилети компанії Українська Броня мають за замовчуванням 2 клас захисту. Але, його можна суттєво підвищити за рахунок використання бронеплит. Якщо 2 клас витримує влучання кулі ТТ та Luger/Parabellum - 7.62х25 мм, 9х19 мм, то плити 3 класу будуть витримувати вже кулі калібром більше — 7.62х39 та 5.45х39, при цьому важитимуть всього лише близько 2 кг.
Найбільш розповсюдженим варіантом вважаються плити 4 класу, які виготовляються з керамічного композиту та мають в своєму складі додаткові шари надвисокомолекулярного поліетилену, а тому менше рикошетять. Такі типи плит можуть витримати кулі ЛПС.
6 клас плит буде найбільш міцним та здатним витримувати кулі калібру Б-32. Такий вид броні здатен захистити від влучання бронебійно-запальних куль і виготовляється з оксиду алюмінію, а також має додатковий шар надвисокомолекулярного поліетилену, як і в моделях 4 класу. Водночас Українська Броня пропонує клієнтам придбати різні за конфігурацією бронекостюми та бронежилети для чоловіків та жінок.
Який клас плит варто обрати?
Чим вищим буде рівень захисту бронеплит, тим важчим буде ваш бронежилет. Отже, для того, щоб зрозуміти, який саме тип вам потрібен, варто враховувати всі фактори та умови використання цього захисту. Найкращим варіантом підбору спорядження є пошук балансу між якістю, міцністю, надійністю та здатністю залишатися мобільним в будь-якій ситуації. Занадто велике навантаження на спину і ноги не дозволить бійцю залишатися швидким та виконувати ефективно поставлену задачу.
Рекомендують обирати бронежилети 2 класу для тих, хто може опинитися в умовах біля зони проведення військових дій через гуманітарні місії чи волонтерські цілі. Якщо ж ідеться про військових, які знаходяться безпосередньо в зоні бойових дій, то необхідним буде рівень захисту від 4 класу і вище.