Одна з причин, чому деякі українці бояться започатковувати власний бізнес - невпевненість у своїх фінансових здібностях.
Що потрібно зробити гуманітарію, щоб досягти успіху, знає експертка й спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель і ексклюзивно для 44.ua розповість всі деталі.
Перший крок: припинити вважати себе гуманітарієм
Поділ на технарів та гуманітаріїв - це лише умовність. Дійсно, в часи СРСР у такий спосіб намагалися знайти серед учнів та студентів здібних математиків, аби залучити їх до роботи у військовій сфері. Сучасні дослідження доводять, що лише 5 відсотків успіху людини визначає талант.
Решта - це інтерес людини до предмета та постійна робота над удосконаленням своїх умінь і навичок. Яскравий приклад успіху “гуманітарія” - засновник Virgin Group Річард Бренсон, статки якого нині сягають $6 млрд.
“Я нічого не розумів у математиці та точних науках, але добре знав: якщо робитиму те, що мені подобається - точно досягну успіху”, - розповів бізнесмен.
Експертка та спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель
Другий крок: облік грошових потоків
Один з найважливіших процесів у бізнесі - облік грошових потоків. Фінансово грамотною мовою він називається “звіт про рух грошових коштів”, або “звіт cash flow” (грошовий потік - англ.).
Третій крок: користуйтесь електронними таблицями
Типова помилка бізнесменів-новачків - записувати свої доходи в блокнотах, зошитах чи в нотатках телефону. Забудьте про паперові носії для ведення фінансового обліку. Користуйтесь лише електронними таблицями.
Четвертий крок: порахуйте собівартість
Незалежно від того виробляє чи продає ваш бізнес товари, або ж ви надаєте послуги, важливо порахувати ваші прямі витрати. Щоб уникнути збитків, ви маєте чітко знати, скільки коштує одиниця товару чи послуга.
П’ятий крок: сформуйте правильну націнку
Цей крок випливає з попереднього. Знаючи точну собівартість товару чи послуги потрібно сформувати таку націнку, щоб вона покривала не лише прямі затрати, а й загальні витрати, які є в бізнесі.
Шостий крок: делегуйте свої повноваження
Якщо ви досі свято вірите в те, що не дуже добре розбираєтесь в цифрах, можете делегувати ведення фінансового обліку комусь зі своєї команди. Тобто хтось із ваших працівників протягом місяця буде збирати фінансові дані, щоб ви могли скласти звіт самостійно.
Сьомий крок: розмовляйте про гроші
Зробіть нормою розмови про гроші. Але говорити на теми, що вас цікавлять, потрібно предметно, а не на рівні: “О боже, фінанси - це так складно!”. Поцікавтесь в інших підприємців, як вони ведуть свій фінансовий облік. Можливо вони користуються спеціальними CRM системами, які спрощують збір даних. Будь-яка інформація буде вам корисною.
Раніше ми писали про те, як примножити доходи у часи блекаутів цієї зими.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал “Головні новини Києва – 44.ua”, щоб отримувати актуальну інформацію про події в столиці.