Армований фундамент – це те, що дозволить захистити приміщення від руйнування. На ринку представлено різноманітність матеріалів, що відрізняються за технічними особливостями. Арматура виготовляється з різних марок сталі. Який варіант краще придбати для фундаменту?
Сталева арматура
Для будівництва фундаменту застосовується сталева арматура класу А1 і А3. Арматура для фундаменту А1 гладка, тому застосовується у тих частинах конструкції, які не піддаються навантаженню. Якщо говорити про стрічковий фундамент, то це поперечне та вертикальне армування. Представлену арматуру називають монтажною, оскільки вона використовується для зведення цілісного фундаменту.
Арматура класу А3 має ребристу поверхню та міцність. Її виготовляють із високолегованої сталі з додаванням хрому та титану. Такий матеріал забезпечує кращий контакт із бетоном, і протистоїть навантаженням. Використовувати арматуру потрібно в найуразливіших частинах фундаменту. А4 використовується для будівництва залізобетонних конструкцій. Такі прути непросто піддаються зварюванню, тому їх додатково кріплять. Класи арматури А5 та А6 мають найбільшу вартість, але й технічні характеристики у них значно кращі. Вони можуть застосовуватись для зміцнення прольотів.
Особливості армування фундаменту
При зведенні фундаменту потрібно враховувати навантаження, яке покладатиметься при експлуатації, тип ґрунту та глибину промерзання. Це вплине на підбір матеріалу, його товщину, ширину, несучу здатність. При зведенні потрібно дотримуватись вимог:
- Для поздовжніх ліній застосовується прокат періодичного профілю класу А2 та А3;
- Для вертикальних та поперечних елементів каркасу достатньо гладкого прокату А1;
- Загальна величина діаметра стрижнів повинна бути не менше 0,1 % від перерізу;
- Крок арматури у стрічковому фундаменті для поздовжніх ліній має бути не більше 40 см;
- Для поперечного та вертикального елемента крок арматури фундаменту може бути від 30 до 80 см;
- За умови довжини сторін на основі більше 3 метрів, діаметр арматури на фундамент для поздовжніх стрижнів повинен бути не менше 12 мм;
- При облаштуванні фундаменту меншого розміру мінімальний діаметр прокату – 10 мм;
- Під час з'єднання стиків довжина запуску повинна бути від 30 діаметрів прокату;
- Під час монтажу арматурного каркасу необхідно провести обладнання захисного шару бетону;
- Поздовжні стрижні повинні мати однаковий діаметр, але можна застосовувати арматуру двох розмірів;
При дотриманні техніки виконання робіт можна звести фундамент, що відповідає вимогам безпеки. Який клас арматури вибрати? Залежить від типу споруди.
Поверхня арматури
Матеріал виготовляється у кількох видах:
- Гладка – застосовується як додаткова деталь арматурного каркасу, що позитивно впливає на міцність. В основному використовується для облаштування підлог та стін;
- Ребриста – площа контакту з бетоном у таких стрижнів більша, ніж у гладких, що дозволяє забезпечити якісне зчеплення двох матеріалів, і вони справляються з підвищеними навантаженнями;
Ребриста відрізняється за виглядом профілю:
- Кільцевий;
- Серпоподібний;
- Комбінований;
При будівництві залізобетонної основи арматуру з кільцевим профілем практично не використовують.
Яка сталь краща для виробництва арматури?
Властивості готової продукції визначаються шляхом виробництва. Арматура виготовляється з різної сталі:
- Гарячекатаної;
- Холоднокатаної;
- Канатної;
Стрижні, зроблені гарячим прокатом міцніші, ніж такі ж, із холоднокатаної сталі. В залежності від особливостей фундаменту можна підібрати потрібний матеріал.