Війна в Україні завдала серйозних ударів по освітній інфраструктурі країни, що має тривалі наслідки для розвитку людського капіталу. Згідно з даними Міністерства освіти і науки, з початку війни було пошкоджено або знищено 13% освітніх закладів, що призвело до збитків у розмірі 5,6 мільярдів доларів США. Особливо постраждали школи — зруйновано 394 заклади, а ще 1888 отримали серйозні пошкодження. Ці втрати не лише перешкоджають поточному навчальному процесу, але й загрожують майбутньому поколінню, яке стане основою відновлення країни. [1]
Серед найважливіших викликів, які постали перед українською освітою, й значні освітні втрати, спричинені війною, хронічним стресом та онлайн-навчанням. Згідно з дослідженням Rapid Damage and Needs Assessment [2], ці втрати оцінюються у 5,5 млрд доларів США, що в перспективі може мати серйозні наслідки для майбутнього країни. Додаткової підтримки потребують дівчата, учні сільських шкіл та діти з сімей у складних життєвих обставинах. Порівняння результатів PISA-2022 і PISA-2018 показує зниження рівня навичок у 15-річних підлітків, особливо у математиці, читанні та природничих науках. Розрив у результатах навчання між учнями із сіл і міст значно збільшився – тепер він становить понад 4,5 роки навчання. У цьому контексті важливою є роль освітніх ініціатив, які спрямовані на подолання цих викликів та забезпечення рівного доступу до якісної освіти для всіх.
З вересня 2023 року у Києві ГО "Освіта 360" реалізує проєкт "Science club: подолання освітніх втрат", спрямований на підлітків з числа ВПО та дітей із сімей у складних життєвих обставинах. У межах цієї ініціатива, кваліфіковані тренери допомагають учням подолати прогалини у навчанні та отримати додаткові знання з природничих дисциплін у цікавій та інтерактивній формі.
Поспілкувавшись з командою проєкту, ми зібрали у цій статті поради, що будуть корисними для вчителів перед стартом нового навчального року. Для зручності, лайфхаки поділені за кожним з предметів блоку SCIENCE: Хімія, Фізика, Біологія, Географія.