Іксодові кліщі — невеликі павукоподібні, які чатують на тварин у траві увесь теплий період. Зачепившись за шерсть, кліщ підбирається до шкіри і впивається в неї. Разом зі слиною в уражену ділянку потрапляє речовина, що має знеболювальний ефект, тому місце укусу не болить. Напившись крові, кліщ самостійно відпадає, тож ані вихованець, ані опікун можуть не помітити його присутності.
Як подбати про безпеку собаки та кота, ексклюзивно для читачів 44.ua розповіли експерти мережі ветеринарних центрів Animal Clinic.
Які захворювання переносять іксодові кліщі?
Іксодові кліщі є переносниками низки згубних інфекцій. Через укус чотирилапі друзі заражаються наступними захворюваннями:
· Бабезіоз (піроплазмоз) — смертельно небезпечна недуга зі стрімким розвитком. Руйнуються еритроцити та стається збій у функціонуванні організму загалом.
· Хвороба Лайма (бореліоз) — хвороба, при якій за відсутності терапії страждають опорно-рухова, серцево-судинна та нервова системи. Симптоми проявляються лише у 20% інфікованих тварин.
· Кліщовий енцефаліт — тяжке захворювання, що уражує нервову систему, з потенційно невтішним прогнозом.
· Ерліхіоз та анаплазмоз. Обидва збудники паразитують в клітинах крові, що відповідають за імунітет, а анаплазмоз призводить ще й до порушення згортання крові.
Усі перелічені негаразди зі здоров’ям найчастіше спіткають собак, проте, якщо вигулюєте кота надворі, він також перебуває у групі ризику зараження.
Як правильно зняти кліща з тварини?
Якщо ви помітили кліща на тілі вихованця, не намагайтеся його висмикнути чи викрутити, адже у шкірі може лишитися голова чи лапка павукоподібного. Не можна поливати паразита олією або ацетоном, чи припалювати, інакше кліщ перед загибеллю виділить багато потенційно інфікованої слини.
Якщо на прогулянці помітили, що кліщ впився у тварину, захистіть руку від інфекції тканиною та повільно витягніть паразита. Вдома та на дачі треба мати спеціальний інструмент або пінцет, що дозволяє швидко підчепити кліща та обережно вилучити його, не пошкодивши. Далі обробіть уражене місце антисептиком.
В жодному разі не викидайте та не чавіть видаленого кліща. Покладіть його до невеликої баночки та віднесіть на аналіз до лабораторії, щоб перевірити на наявність збудника. Якщо видалити павукоподібного протягом доби після укусу, ймовірність інфікування є незначною.