У столиці забудовники знову відновили будівництво житлового комплексу на природоохоронній території біля озер Небреж та Тягле на Осокорках.
Активісти та небайдужі мешканці усіма силами намагаються захистити зелену зону Києва.
Журналісти 44.ua поспілкувалися з активісткою Наталею Чернишовою, яка розповіла про те, з чого почалася скандальна забудова, та яка ситуація в “Екопарку Осокорки” зараз.
Скандал з незаконною забудовою на Осокорках тягнеться вже не перший рік. Нещодавно будівництво житлового району знову відновили. Розкажіть про це детальніше.
Перші спроби тодішньої «Аркади» щодо забудови Осокорківських луків були ще в 2008 році. Саме в той час відбулися перші мітинги місцевої громади щодо спротиву даній забудові. Фінансова криза зупинила наміри забудовника. Але, як виявилось, не надовго. Забудовник лише тимчасово призупинив наміри забудовувати унікальну екосистему столиці.
В 2015-му році була подана електронна петиція №713 до Київради з вимогою зупинити забудову на озерах південних Осокорків та створити у цій місцевості великий регіональний ландшафтний парк – «Екопарк Осокорки».
Науковцями різних екологічних організацій було підготовлено обґрунтування цінності території та необхідності створення регіонального ландшафтного парку. Розбудова міста на південь від вулиці Колекторної неминуче знищить природний комплекс озер на південних Осокорках та унікальну екосистему заплавних луків за ними, в результаті чого рекреаційний та туристичний та оборонний потенціал цієї місцевості буде втрачено назавжди.
У січні 2019 року Київрада розірвала договір оренди земельних ділянок, які були виділені для будівництва житлового комплексу.
У 2020 році банк «Аркада» й пов’язана з ними девелоперська компанія, що будувала ЖК «Патріотика на озерах», збанкрутіли, будівельні роботи зупинилися. У 2021 році стало відомо, що після банкрутства «Аркади» забудувати унікальну екосистему має намір Столиця Груп. ЖК перейменували в «Н2О».
Чи є дозвіл київської влади на проведення робіт?
Київська влада видає містобудівні умови і обмеження, проте в даному випадку очевидні умови порушення благоустрою. Окрім того, всупереч статусу території природної зони та особливо охоронюваних земель, озеро незаконно перевели до статусу житлової забудови. Тобто забудовник при мовчазній згоді Київської влади, збирається засипати озеро, яке є місцем рекреації для лівобережної частини столиці і вигнати там 40 висоток.
Сьогодні в Київському окружному адміністративному суді в справі № 826/9175/18 оскаржується виданий всупереч вимогам чинного земельного та природоохоронного законодавства України дозвіл на будівництво № ІУ 113181171313 від 27.04.2018 р., що передбачає забудову території природної зони.
Як ви (містяни, активісти) боретеся з незоконною забудовою? З якими перепонами стикаєтесь?
З самого початку активісти вели свою активність у різних напрямках: юридична підтримка, безпосередня реалізація петиції, догляд за Екопарком, популяризація проєкту.
Було реалізовано безліч толок, проведена велика кількість наукових досліджень, щодо унікальності даної екосистеми.
Ми подали інформаційний запит до Офісу Генерального прокурора, щодо вилучення матеріалів та закриття справи щодо незаконного будівництва на місці озера Небреж. Відповіді так і не отримали, не зважаючи на те, що запит підписали більше 100 екоініціатив та екоактивістів.
Також було направлено звернення до Офісу Президента України з запитом про те, чому користуючись розпорядженням про заборону відвідування лісів на час воєнного стану - військові охороняють незаконне будівництво? Це звернення підписало вже 200 активістів та профільних ГО.
Неодноразово проводили та продовжуємо активно протестувати проти даного свавілля.
Фізичної можливості перешкодити незаконному будівництву ані в поліції, ані в активістів немає. А будівництво бізнес-партнерів Кличка, попри розгляд справи в суді, - триває. А будівельний майданчик - фактично охороняють військові.
Окрім того, всесвітні природоохоронні організації, зокрема Всесвітня мережа водно-болотних угідь, також направили свої звернення до керівництва міста й держави щодо екологічної кризи, яка станеться внаслідок подібних забудов.
Чекаємо на змістовну і обґрунтовану відповідь. Адже ігнорування ситуації- це прямий виклик демократії, і сьогодні це бачать не тільки в Києві та Україні, але й в усьому світі.
Яка ситуація зараз?
Результат на сьогодні - будівництво триває, активісти отримають погрози, а влада ніяк не реагує ні на звернення, ні на петиції, ні на акції протесту громади Києва, ні навіть на занепокоєння міжнародної спільноти.
На сайті Київської міської ради активісти створили електронну петицію щодо заборони проїзду будівельної техніки до Екопарку Осокорки. Підписати її можна за посиланням.