Пережити зиму зі світлом: де у Києві купити генератор, скільки коштує, як правильно вибрати та безпечно ним користуватися

Через масовані ракетні атаки російських терористів аварійні відключення електроенергії для українців стали частиною життя. Щоб не залишатися без світла та тепла, дедалі більше українців почали купувати генератори та інші альтернативні джерела живлення. Однак, купуючи «рятівні» прилади завжди варто пам’ятати про правила безпеки, оскільки генератори вже стали причиною трагічних випадків у Києві та області – кожний з них пов'язаний з порушеннями правил експлуатації.

Генератори

Так, нещодавно ми писали про те, що в селі Білогородка Київської області 18-річна дівчина отруїлася чадним газом. Причиною отруєння стала неправильна експлуатація бензинового генератора.

Також варто зазначити, що виріс і попит на генератори, а з ним зросли і ціни на них. Попит настільки великий, що багато великих мереж уже розпродали складські запаси і не встигли підвезти нові партії. Через це на ринку спостерігається дефіцит, а ціни на такі товари зростають.

Журналісти 44.ua зібрали для вас інформацію про те, де у Києві можна придбати генератор, як правильно його вибрати, де встановити, за скільки його можна придбати та як правильно ним користуватися.

Де у Києві можна придбати генератори та що відбувається на ринку?

В одній з найбільших мереж гіпермаркетів «Епіцентр» зазначають, що у 2022 році попит на генератори почав рости ще на початку повномасштабного вторгнення. Генератори тоді купували для потреб військових та населення, яке залишилося без електроенергії внаслідок обстрілів. Попит значно зріс восени, коли країна-агресорка почала обстрілювати енергетичну інфраструктуру України.

У жовтні, коли почалися масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, ми фіксували черговий сплеск продажів генераторів. З 10 по 30 жовтня продаж бензинових генераторів зріс майже в девʼять разів порівняно з аналогічним періодом 2021 року (у штуках), дизельних – у понад 11 разів, – каже керівник департаменту «Машини, станки, обладнання» компанії «Епіцентр К» Сергій Орлов.

Проте, наразі на сайті «Епіцентру» можна замовити та придбати генератори на будь-який смак та гаманець. Так, наприклад, найдорожчий генератор, який продають в гіпермаркеті «Епіцентр» - це інверторний генератор італійського виробництва GE 3600 Mosa 3,6-4 кВт за 96 800 гривень.

Купити генератор

Щодо найдешевшого, то це бензиновий генератор китайського виробництва, який вартує 15 тисяч гривень.

Купити генератор

Підвищення цін на генератори в "Епіцентрі" пояснюють зростанням курсу долара, що збільшило закупівельні ціни на імпортні товари.

Ми маємо Telegram-канал «Головні новини Києва – 44.ua». Там ми публікуємо ще більше важливих та актуальних новин Києва, області та України. Долучайтесь та читайте!

Суттєве зростання попиту фіксують і інші продавці. У компанії «Алло» зазначають, що обсяг продажів генераторів у вересні збільшився в десять разів порівняно з вереснем 2021 року.

У жовтні стрибок трохи зменшився, але продажі зросли в п’ять разів. Середній чек, кажуть в «Алло», підвищився на 82% і перевищив 30 тис грн. Там додають, що наразі на ринку спостерігається дефіцит.

Найдорожчий генератор для використання в побутових умовах, який можна придбати на «АЛЛО» – це інверторний генератор FOGO F4001 iS(3,5кВт) за 120 900 гривень. Зазначається, що агрегат можна використовувати для офісів, будинку, дачної ділянки, автомобіля, кемпінгу, сільського господарства, будівництва або промисловості та скрізь, де потрібна стабілізована електрика.

Купити генератор

А найдешевший вартує – бензиновий генератор Kraft&Dele KD109 1200Вт – 15 499 гривень.

Купити генератор

Найдешевший генератор, який можна придбати на сайті «Розетка» вартує 11 250 гривень. Це бензиновий генератор Palmera GL950 до 650 Вт турецького виробництва.

Купити генератор

Щодо найдорожчого генератора, то на Розетці його ціна - 219 900 гривень. Мова йде про дизельний генератор німецького виробництва.

Купити генератор

В Україні генератори не виготовляють, їх імпортують з Китаю, Туреччини та країн ЄС. Після початку війни логістика ускладнилася. Крім того, українські постачальники конкурують з колегами з ЄС, де теж зріс попит на генератори.

На собівартість вплинули збільшення витрат на логістику з портів країн ЄС через блокування українських та подорожчання пального, – пояснює Сергій Орлов.

Він додає, що через динамічні сплески попиту та обмежені логістичні можливості в окремих регіонах може бракувати генераторів, проте суттєвого дефіциту вдається уникати.

І хоча після початку масштабних атак ворога на енергосистему України спостерігався дефіцит генераторів, як бензинових, дизельних, так і інвертор них, то наразі ситуація стабілізувалась і ви можете собі придбати ту установку, яка задовольнить всі ваші потреби та можливості.

Генератори

Ціни на генератори: як впливає дефіцит?

Ціни на більшість моделей за час війни зросли удвічі. За даними сервісу hotline.ua, одна з найпопулярніших серед покупців модель генератора Werk WPG3600 наприкінці лютого коштувала близько 9 тисяч гривень.

Генератор Werk WPG3600

Після початку війни вартість генератора зросла удвічі, а в останній тиждень жовтня – ще на 5 тис. 

Зростання середньої ціни на бензиновий генератор Werk WPG3600

За словами радника міського голови Броварів Олексія Дорошенко, генератор за кордоном коштує 600 євро, а в Україні – вдвічі дорожче.

Тому кожен виходить із ситуації з браком електроенергії самостійно: хтось масово скуповує ліхтарики, павербанки, батарейки, акумулятори, а хтось генератори.

Як та де купити вигідно генератор?

Придбати генератори в Києві можна на ринку. Взагалі, зараз є великий асортимент всього, що може бути потрібним для освітлення, будинку. Проте, на жаль, ціна не є низькою. Тому альтернативою ринку може стати інтернет, а головним мінусом покупки в ньому, на відміну від ринку, є неможливість оглянути товар одразу. Проте, ви завжди маєте право повернути придбаний товар.

Генератори

Також ще одним джерелом є купівля всього необхідного за кордоном. Зараз більше побутових генераторів від 1,5 до 8,5 кіловат постачається саме звідти. Плюс за межами України вони коштують дешевше.

Проте, на жаль, не існує достовірних способів перевірки обладнання, яке купується.

В умовах війни ніхто не може забезпечити вам гарантійний або післягарантійний сервіс, до якого ми звикли. Тому зараз з’явилась велика кількість постачальників, імпортерів, продавців, яких ніхто не знає і які існують тільки в інтернеті, – зазначив Олексій Дорошенко.

Також важливо подбати про встановлення генератора і краще довірити це діло спеціалістам.

Який генератор краще обрати: потужність та вид

Вибір джерела резервного живлення залежить насамперед від потреб кожної конкретної людини та сім'ї. Безумовно, в будинку має бути хоч якесь освітлення, і бажано, щоб це були не стеаринові свічки та гасові лампи, а щось сучасне.

Вкрай необхідно, щоб працював комп'ютер або ноутбук – без них зараз немислима практично ніяка трудова діяльність, крім суто фізичної. Так, ноутбук має акумуляторну батарею, але якщо світло вимкнули надовго, вона не врятує. Повинні бути заряджені смартфони – без них, як без рук. Ці три складові: світло, комп'ютер та зв'язок – необхідний мінімум, який резервне джерело живлення має забезпечувати. Це, як кажуть, запити першої необхідності.

Генератор

Але вимоги можуть бути й вищими. Треба підтримувати в робочому режимі холодильник, щоб не зіпсувалися продукти. Комусь необхідно щось розігріти на електроплитці або в мікрохвильовій печі. У приватному будинку треба включити насос, щоб накачати води зі свердловини.

Головна характеристика резервного джерела живлення – обсяг потужності. Потужність (виражається у ватах, Вт) – це сила струму (виражається в амперах, А), помножена на напругу (виражається у вольтах, В). Обсяг потужності, у свою чергу, виражається у ват-годинах (Вт-год). Ну, тобто – на який період часу цієї потужності може вистачити.

Для прикладу. Обсяг заряду у найпоширеніших портативних зарядних пристроїв (пауербанків), як правило – 10 ампер-год. Напруга для літій-іонних акумуляторів, які використовуються в мобільних телефонах – 3,7 В. Разом ми отримуємо об'єм потужності у ватах – 37 Вт-год. Середня потужність смартфону становить 15 Вт, тобто кишеньковий пауербанк за годину може повністю зарядити два телефони, і потужність ще залишиться.

А ось для зарядки ноутбука портативного пауербанку вже не вистачить: він віддаватиме накопичену енергію 45 хвилин і потім сам розрядиться. А кому потрібен ноутбук, який пропрацює лише три чверті години? Про зарядку стаціонарного комп'ютера у цьому випадку взагалі говорити не доводиться.

Вибираючи резервне джерело живлення, необхідно для себе зрозуміти: які прилади ви будете до нього підключати в першу чергу. Потім – з'ясувати їхню пускову потужність, – розповів проджект-менеджер компанії AltexSoft Євген Овдіюк.

Отже, для забезпечення першочергових потреб в електроенергії (ноутбук, освітлення, смартфон і, можливо, портативний пауербанк) вам знадобиться резервне джерело живлення загальною ємністю щонайменше 500 Вт-год – щоб ноутбук нормально працював хоча б вісім годин, та ще й інші гаджети можна було підзарядити. У принципі, ще й холодильник на пару годин можна увімкнути.

Тож, при виборі генератора, насамперед, варто визначитися з його потужністю. Для цього потрібно підсумувати потужність усіх електроприладів, які будуть працювати одночасно в разі вимкнення електроенергії. Ці дані є в характеристиках кожного приладу.

Голова правління Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин радить визначитися з переліком критичних електроприладів замість того, щоб живити від генератора весь будинок.

Це може бути освітлення, холодильник, циркуляційний насос для опалення будинку, насос для подачі води зі свердловини. Запас потужності генератора має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор на повну потужність і швидко не виснажити його ресурс. Оптимальний режим роботи генератора – на потужності від половини до 75% від максимального значення, – пояснює він.

Чим більша потужність генератора, тим вища його ціна та споживання пального. Тому не варто брати пристрій із значним запасом.

Українці зазвичай обирають компактні генератори на 2,5-2,8 кВт. Власники приватних будинків надають перевагу двопаливним генераторам (газо-бензиновим), дизельним та бензиновим, 5,5 кВт і більше, – зазначають у пресслужбі «Алло».

Краще брати бензиновий чи дизельний генератор?

Генератори бувають бензинові, дизельні, газові та газо-бензинові. Також є генератори, які працюють від валу відбору потужності трактора, що актуально для мешканців сіл. З точки зору вартості кіловата потужності вони доволі дешеві.

Бензинові генератори, як правило, найбільш прості і дешеві, з ними менше мороки в процесі експлуатації. Дизельні зазвичай більшої потужності, важчі, дорожчі. Газо-бензинові дозволяють обирати пальне залежно від доступності і ціни, але до такого генератора потрібно придбати газовий балон, – пояснює Литвин.

Основна перевага бензинових генераторів – ціна, яка починається з кількох тисяч гривень. Дизельні аналоги такої ж потужності коштують на 30-50% дорожче.

Бензиновий генератор без проблем заводиться при мінусових температурах, тоді як для дизельного потрібні спеціальне зимове пальне або система підігріву, яку встановлюють у дорожчих моделях.

Також бензинові мають меншу вагу та невеликий рівень шуму порівняно з дизельними. Зате останні споживають на третину менше пального.

Серед недоліків бензинових двигунів – невеликий моторесурс. Дешеві моделі потребують ремонту вже після 500 годин роботи.

Крім того, бензинові генератори не можуть працювати цілодобово. Виробники радять робити перерву через кожні вісім-десять годин роботи. Професійні бензинові генератори можуть відпрацювати без капремонту 3-4 тис мотогодин.

Дизельні працюватимуть 10-25 тис мотогодин залежно від виробника та моделі. Вони не потребують зупинки для охолодження.

Якщо потрібне дешеве і тимчасове рішення, то підійде бензиновий генератор. Тим, хто збирається використовувати пристрій часто і довго, краще обирати дизельний.

За умови тривалого користування дизельний генератор буде вигідніший. Він коштує дорожче, але споживає менше пального. Генератори великої потужності, які працюють без перерви добу і більше, як правило, дизельні, але їх вартість значно вища. Якщо цей генератор за рік буде вмикатися на 20-30 годин, то ця переплата може бути не вигідною, – зазначає Литвин.

Газові генератори бувають двох типів: побутові та стаціонарні.

Перші за конструкцією і технічними характеристиками схожі на бензинові. Пальне зазвичай можна комбінувати залежно від того, що вигідніше. Вони працюють на зрідженому газі з балонів, який можна придбати на АЗС.

Стаціонарні газові генератори – рішення з минулого століття. Це потужні машини, які встановлюють там, де є централізоване дешеве газопостачання, але відсутня електроенергія.

Однофазний чи трифазний?

Для побутових потреб зазвичай достатньо однофазного генератора (220-230 В). Більш потужні прилади часто мають трифазний вхід. Він потрібен для потужних двигунів або великих споживачів, наприклад, котеджів, бізнесу, багатоквартирних будинків.

Від трифазного генератора можна отримати електроенергію напругою як 220 В, так і 380 В. При цьому важливо максимально рівномірно розподілити споживачів між фазами, інакше є ризик виходу генератора з ладу.

На що ще варто звернути увагу при виборі генератора?

Залежності від того, які прилади буде живити генератор, варто звернути увагу на кілька важливих речей.

Якщо до генератора підключаються двигуни (циркуляційні насоси, холодильники), то форма напруги повинна мати чисту синусоїду. Таку напругу видають інверторні генератори. Двигуни будуть працювати і від звичайного генератора, але через нестабільність напруги вони будуть перегріватися і можуть вийти з ладу, – пояснює Литвин.

За його словами, інша важлива характеристика генератора – AVR (автоматичний регулятор напруги).

Ця функція дозволяє стабілізувати напругу, що особливо важливо для чутливих приладів, наприклад, електроніки, яка через високу напругу може вийти з ладу. На дешевих генераторах такої функції зазвичай немає.

Яка є альтернатива генераторам і рішення для мешканців квартир?

Більшість порад щодо резервного електроживлення за допомогою генератора стосується мешканців приватних будинків.

Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами. Крім того, генератори під час роботи видають високий рівень шуму.

Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі і використовувати для роботи критичних приладів: циркуляційних насосів системи опалення, телефонів та ноутбуків, – зазначає Литвин.

Він радить звернути увагу на зарядні станції або потужні павербанки. Це дозволить забезпечити енергією основні прилади на випадок віялових відключень. Попит на такі товари останнім часом суттєво зріс.

З 10 по 30 жовтня продажі товарів цих категорій зросли майже вчетверо порівняно з аналогічним періодом вересня, – зазначає заступник керівника департаменту «Споживча електроніка» компанії «Епіцентр К» Антон Заніздра.

Вартість таких пристроїв – від 16 тис грн до кількох сотень тисяч гривень залежно від ємності та потужності. Усі вони – закордонного виробництва і теж у дефіциті.

Поставки відбуваються щотижня, проте через високий попит товар швидко розкуповують. У жовтні українці почали надавати перевагу найбільш потужним та дорогим зарядним станціям, а також комплектам енергонезалежності Ecoflow Power ємністю понад 4 кВт-год, – каже Заніздра.

Ціни на зарядні станції теж суттєво зросли. За даними hotline.ua, одна з найпопулярніших станцій EcoFlow RIVER місяць тому коштувала близько 18 тис грн, зараз – понад 40 тис грн.

Динаміка зростання цін на зарядну станцію EcoFlow RIVER

Збільшити об’єми постачань в короткостроковій перспективі вкрай важко. Ми викуповуємо майже весь доступний товар у ЄС. На жаль, доставка з Китаю суттєво ускладнена через блокування українських морських портів. Терміни доставки з Китаю перевищують 90 днів, що унеможливлює швидке задоволення попиту в Україні, – підсумовує Заніздра.

Знову ж таки хочемо наголосити, що електрогенератор – це прилад, призначений скоріше для власників приватних будинків. Він шумить, від згорілого палива вихлопи. У багатоповерхівці використання такого агрегату провокуватиме проблеми. Та й включати генератор у квартирі вкрай небезпечно – є небезпека отруїтися чадним газом. До речі, навіть на приватному подвір'ї генератори рекомендують встановлювати метрів за сім від будинку.

Генератор

Можна, звичайно, спробувати встановити генератор на балконі, – каже Євген Овдіюк, – але для цього там має бути хороша вентиляція, що б вихлопи не заходили на свою і сусідські квартири, а у дверях необхідно просвердлити отвір для прокладання кабелю». Про те, що робити з гулом, який супроводжує роботу такої техніки – тут рішення немає.

Скільки потрібно палива для роботи генератора?

Цей параметр залежить від великої кількості змінних. Часто стандартною нормою витрати палива дизельного генератора називають 200 — 250 грамів на кожний 1 кВт*год електроенергії.

Для бензинових генераторів наводять такі цифри витрати:

  • потужність 5 кВт – 2,3 літра на годину;
  • 10 кВт - 4,9 літра.

Споживання палива залежить від величини навантаження на генератор. Наприклад, для генератора 3 кВт у разі навантаження 75% витрати будуть 1,6 л/год, а за 90% – 1,8 л/год.

Стабільність та надійність виробників

Виробники-виробники-виробники... Їх так багато, що від різних торгових марок вже обертом голова. Обираючи торгову марку свого майбутнього генератора, дізнайтеся:

  • чи є у виробника власна точка сервісного обслуговування;
  • випускає компанія все ще фірмові комплектуючі до вашої моделі;
  • як довго існує компанія і чи знайома вона вашим друзям і рідним;
  • відгуки та рекламні ролики теж важливі при знайомстві з торговою маркою.

Не кожен знає правила безпечного користування генератором, а це перше, що потрібно вивчити перед покупкою подібного агрегату.

У ДСНС вкотре нагадали, як правильно користуватися генераторами:

  • Генератор можна використовувати тільки на відкритому повітрі. Під час роботи генератор виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя і взагалі не має потрапляти до приміщення.
  • Встановлюйте генератор так, щоб відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) становила щонайменше 6 метрів. Це важливо, тому що під час роботи генератор сильно нагрівається й предмети поблизу можуть спалахнути.
  • Тримайте генератор сухим, захищайте від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;
  • Заправляйте генератор на відкритому повітрі й тримайте паливо якомога далі (через ризик пожежі). Перед заправкою дайте генератору охолонути. Паливо, розлите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути;
  • Крім того, подбайте про детектори чадного газу та обов'язково придбайте вогнегасник і тримайте його поряд на видноті в легкодоступному місці.

Дотримання базових правил під час використання генераторів — це питання безпеки, а подекуди — й життя людини, — наголошують у відомстві. 

А найбільша небезпека у використанні генератора ховається в його вихлопних газах — ті містять отруту, яку не можна побачити чи відчути.

І так, в матеріалі ми пробіглися по основним факторам, які повинні впливати на вибір генератора. Сподіваємося, що наша стаття відкрила читачам трохи цікавих і багато корисних фактів. Удачі вам у виборі генератора! А також пам’ятайте правила безпеки та дотримуйтесь їх!

Нагадаємо, ми писали раніше про те, що в умовах відключень світла деякі кияни почали користуватись туристичними плитками й газовими балонами до них, часто ігноруючи правила їх експлуатації. Так, лише з листопада правоохоронці отримали 12 повідомлень щодо вибухів газових балонів на території столиці.

Крім того, розповідали, як мешканцям столиці підготуватися до відсутності світла, тепла та зв’язку.

Партнерський спецпроект
11:23, Вчора