Слухай українське: ТОП-7 музичних гуртів, які відроджують традиції етнічної пісні

В Україні стає все більше гуртів, які зуміли поєднати етнічні мотиви українських пісень та сучасну музику. Ці автори створили формат, який дозволить не забути українську пісню, а пронесе її через ще не одне покоління.

Журналісти 44. ua зібрали Топ-7 крутих українських гуртів, які вдихнули нове життя в українську етнічну пісню

Onuka

Український електро-фольк гурт ONUKA утворився влітку 2013 року. Перший сингл гурту - пісню "Look" було представлено у жовтні 2013 року.

Наприкінці грудня 2013 року вийшов кліп на цю композицію. Серця слухачів підкорило оригінальне поєднання народних інструментів з електронною музикою. Повний склад бенду - вокал, клавішні, електронні ударні, два тромбони, валторна, бандура.

Вокалісткою гурту, автором текстів, головним автором ідей є Наталія Жижченко. Головним композитором, саунд-продюсером, аранжувальником та арт-директором проекту є Євген Філатов - лідер гурту "The Maneken".

До речі, назва гурту - не випадкова. Вона з’явилася на згадку про рідного дідуся Наталі - Олександра Шльончика. Саме він прищепив майбутній співачці любов до України та навчив її грати на сопілці. Фронтвумен гурту й досі активно використовує цей інструмент та вважає його найулюбленішим.

Спочатку ONUKA - це був музичний проект для вузького кола слухачів. Та вже за кілька років він перетворився у найпопулярнішу електронну групу країни, яка є найбажанішим гостем всіх українських фестивалей.

Гурт "TaRuta"

"TaRuta" - український гурт з Києва, що виконує етнічну музику у стилі World Music. Заснований у 2007 році.

Стрижнем "ТаРути" є дослідники фольклору та професійні музиканти Євген і Олена Романенки, а також не менш досвідчені майстри-віртуози: Тарас Козак (ударна установка, ксилофон, перкусія), Олександр Атамась (бас-гітара), Ростислав Мамадлоіков (гітара) і Ярина Товкайло (народні духові інструменти).

Вперше "ТаРута" гучно заявила про себе на міжнародному WorldMusic фестивалі "Країна Мрій" (Київ) у 2008 році. А вже 2010 року світ побачив їхній дебютний студійний альбом "Народжені в ЛЮБОВІ" і перший виднограй на пісню "Лелека".

У 2012 році, після змін в складі був взятий курс на сучасні музичні експерименти і оновлення звучання колективу. Яскравою ілюстрацією цього напрямку руху є вихід в 2013 році другого альбому - "EthnoLab", сповнений несподіванок і експериментів у стилі ЕТНО.

Родзинкою платівки є імпровізаційні фортепіанні соло у виконанні піаніста Романа Коляди і електронний саунд, який забезпечив DJ Ігор Льодін. В цей період в світ виходить другий виднограй гурту, створений режисером-легендою Тарасом Химичем в мальовничих Карпатах — "Бором-Бором".

"Go-A"

"Go-A" - це український електрофольк-гурт, що поєднує український автентичний вокал, сучасні танцювальні біти, африканські барабани та гітарний драйв, був заснований 2012 року.

Уперше ідея створення гурту, який би поєднував сучасну електронну музику з етнічними мотивами, виникла у музикантаТараса Шевченка 2011 року, але йому було складно знайти однодумців. Тому перші спроби у Шевченка були вдома на ноутбуці, а з живими музикантами, робота почалась вже наприкінці 2012 року. Тоді й з'явилась перша пісня "Коляда". У листопаді 2016 року вийшов дебютний альбом гурту "Іди на звук".

За весь час існування склад гурту змінювався 14 разів, але його нзмінною вокалісткою залишається Катерина Павленко. Вона також є авторкою текстів.

Назву гурту було складено із англійського слова "Go" – "йти", та давньогрецької літери "Альфа", що уособлює першопричину та початок всього у світі, а також домівку або коріння. Тож "Go-A" можна розуміти як "повернення до початків".

На пісенному конкурсі "Євробачення-2021" гурт посів 5 місце з піснею "Шум" й 1 місце у світовому чарті "Spotify Top Viral".

ДахаБраха

ДахаБраха - український музичний етно-гурт, організатором і художнім керівником якого є Владислав Троїцький. Назва гурту складена зі слів "давати" та "брати" за словником Грінченка.

Гурт "ДахаБраха" був створений спеціально для театрального проекту "Україна містична", який розпочав Влад Троїцький в ЦСМ "Дах" у 2004 році, у переддень Помаранчевої революції.

У 2006 році вийшов дебютний альбом гурту — "На добраніч". Наступними альбомами стали "Ягудки" та "На межі". У 2010 році гурт "ДахаБраха" випустили студійний альбом "Light", саунд продюсером запису якого виступив Юрій Хусточка. У 2012 році виходить альбом "Хмелева project", створений спільно з білоруським гуртом "Port Mone". Запис відбувся в польському місті Лодзь за ініціативи агенції "Арт-Поле".

Mavka 

Mavka — український гурт, що поєднує у своїх піснях етнічні мотиви з електронікою, ембієнтом та даунтемпо. Гурт був заснований актрисою Іриною Лазер та композитором Олексієм Мікрюковим. Назва "Мавка" походить від назви персонажів давньої української міфології — мавок.

Ніжний голос виконавиці передає всю атмосферу пісень та надає їм певної таємничості. Гурт іноді використовує в піснях свою «русалчину» мову. Пісні гурту стали саундтреками до фільму "Казка за гроші" (2018).

В 2014 році вони випусти міні-альбом "Ivana Kupala Night".

Уже за рік, у 2015, музиканти записали LP "Day and Night". З цього часу Ірина Лазер починає давати сольні концерти, на яких за допомогою луп-станції, голосових ефекторів та синтезаторів створює багатоголосні композиції українською та власною "русалчиною" мовою.

У 2016 році гурт дав низку концертів та виступив на декількох фестивалях, серед яких ГогольFest та День вуличної музики.

2021 року гурт випустив альбом колядок "Spy", у якому обробив старовинні українські колядки в нетрадиційному стилі з залученням електроніки та дисгармонійного багатоголосся.

15 березня 2021 року гурт випустив власну обробку стародавньої пісні "Гей, соколи», створеної для документального фільму "Рубіж. Грубешівська операція".

«The Doox»

"The Doox" — український гурт, що створює сучасну музику з елементами традиційної пісні та етно-року. Поєднання різних технік автентичного співу, етнічних духових інструментів, драйву гітари та басових рифів, клавішних і ударних формують нове, інколи неочікуване, але дуже бажане звучання для прихильників української сцени.

Музиканти "The Doox" обробляють старовинний український фольклор і різні етнічні мелодії із усього світу, додаючи до них сучасні електро- та рок-мотиви. Аранжування гурту The Doox охоплює пісні з усіх куточків України: Рівненщини, Київщини, Полтавщини, Вінниччини, Волині та Карпат. Особливістю гурту є поєднання жіночого та чоловічого голосів, наближених до традиційної манери співу.

Гурт часто експериментує із музикою і можуть виступати як у легкому акустичному лаунж-форматі, так і з ритмічним важким саундом.

Folknery

Фолькнери — етногурт, який був заснований подружжям митців та мандрівників В. Муляром та Я. Квіткою. Назва гурту походить від прізвища американського письменника Вільяма Фолкнера, який нібито з’явився уві сні В. Муляру під час подорожі.

Гурт використовує поєднання електронної музики з акустикою. Грають переважно на українських народних інструментах, поєднаних зі світовими інструментами. Гурт, навіть, використовує такі інструменти, як: колісна ліра та африканський джембе. За час існування музиканти обрали свій особливий стиль — поєднання українського автентичного співу з елементами всіх стилів світової народної та попмузики.

Новини компаній
17:00, 22 листопада