Лаконічно, скромно та по-австрійськи вишукано в професійному інтерв’ю Ернст Сіттінгер, заступник головного редактора однієї із найпопулярніших газет Австрії «Kleine Zeitung», розказав про те, що у нього запитувала Олена Обухівська, експертка із комунікацій та соціальних трендів.
Україна стала кандидатом в члени Європейського Союзу. Попереду ще багато державних процесів, які на вимогу треба адаптувати. Одне з яких – це робота медіа. Якраз тому стало актуальним поспілкуватися із представниками європейських ЗМІ, про об’єктивні стандарти та особисті переконання.
Розкажіть, будь ласка, яке законодавство регулює медійні процеси та роботу журналістів в Австрії
У медійний процесах переважає свобода слова, однак деякі правила все-таки є. Вони регулюють заборону наклепу. Крім того, існують також деякі добровільні етичні правила для ЗМІ. Наприклад, „Ehrenkodex“, що означає кодекс честі, згідно з яким представники ЗМІ зобов’язуються проводити ретельні дослідження та не піддаватись на неправдиву інформацію про людей та для людей.
Як формується медійна політика Kleine Zeitung?
У газети Kleine Zeitung є свій «Blattlinie», тобто «Кодекс честі». У ньому закладені такі принципи як права людини та європейські цінності, мири, інформативність та свобода слова.
Які hard- та soft-компетенції необхідні, щоб бути успішним та топ-професіональним журналістом сьогодні? Які зміни відбулись за останній час?
Журналіст повинен бути допитливим, сміливим та незалежним. Він чи вона мусять бути спроможними розповідати цікаві історії. Сьогодні, завдяки революції в діджиталі, важливо вміти працювати дуже швидко, Nowadays, due to digital revolution, you also have to be able to work very fast, перевіряти інформацію та джерела.
Які соціальні події, світові тренди та інтерв’ю з героями найбільше вплинули на Вашу власну життєву позицію і чому? Розкажіть, будь ласка
Важко сказати однозначно. Особисто мені, то я – це не настільки важливо. Важливішим є те, що ти журналіст, що ти намагаєшся бути «брокером чесності» в дебатах. Так щоб публікувати не лише власну думку, але різні погляди та позиції на теми, про які пишеш.
А чому Ви обрали професію журналіста?
У 13 років я заснував шкільну газету. Відтоді мій вибір професії став очевидним. Я хотів розповідати історії та досліджувати цікаві теми. Освіту здобув в університеті в Граці, вивчав право та бізнес адміністрування.
Чи Ви зіштовхувались із перепонами, щоб бути максимально об’єктивними у висвітлені подій? Як це тримати баланс між професійною етикою та об’єктивністю?
Для мене НЕМА необхідного балансу між «професійною етикою та об’єктивністю», тому що, на мій погляд, це абсолютно тотожні поняття. Тому мій виклик - це «чесний брокер» дебатів, як я описав у попередній відповіді.
Чи погоджуєтеся Ви з тим, що деякі читачі надають перевагу «прикрашеній реальності», а деякі, навпаки», люблять голу правду. Як Ви знаходите компроміс?
Так, це важлива тема. Все більше людей хочуть, щоб ми були «частиною» в існуючих конфронтація. Ми ж намагаємося не йти на поводу цих очікувань. Ми робимо все можливе, щоб працювати максимально ретельніше.
Що б Ви хотіли побажати українським колегам-журналістам?
Найперше і найголовніше бажаю українським журналістам – це МИРУ. І можливості виконувати свою роботу в регульованому середовищі. А решта – все як у відповіді №3.
Як Ви оцінюєте рівень розкриття про питання війни в Україні в ЗМІ? Про ситуації в країні, про біженців із України в Австрії?
Ситуація в Україні є для нас дуже важливим питанням, в тому числі і яким буде майбутнє. У цьому питанні вирішується доля усієї Європи. І ми бажаємо українцям усього найкращого.