росія стала єдиною з розвинених країн, де кілька десятиліть поспіль кількість вчених скорочується.
Тільки за останні вісім років кількість дослідників, які поїхали за кордон, зросла вп'ятеро. Головний учений секретар російської академії наук (РАН) Микола Долгушкін розповів, що з 2012 року кількість висококваліфікованих фахівців, що залишають росію, збільшилася з 14 000 до майже 70 000.
У 1990 році росія посідала перше місце у світі за кількістю вчених, зазначив академік. Проте з того часу їхня кількість знизилася з 992 000 до 348 000, тобто на 65%. У 2018 році аналітики Boston Consulting Group провели опитування серед 24 000 росіян. Дослідження показало, що половина російських вчених (50%) хочуть працювати за кордоном. Серед керівників компаній, які бажають залишити країну, виявилося 52%, а серед IT-фахівців — 54%. До них готові були приєднатися 49% інженерів та 46% лікарів. Чому «відплив мізків» прискорюється?
Згідно з національним проектом «Наука» за останні чотири роки число вчених у росії мало зрости на 35 000 осіб. Але за цей час кількість дослідників у країні зменшилася на 30 000, зазначив Микола Долгушкін. На думку академіка та його колеги, президента РАН Олександра Сергєєва, російські «мозки» їдуть за кордон з наступних причин: нестача фінансування; невисокий престиж професій у країні, складності під час вибудовування кар'єри, бюрократія, побори; відстала та застаріла інфраструктура – середній вік використання обладнання перевищує 20 років; бажання жити у демократичній країні; свобода і волевиявлення без «наглядачів», свобода пересування та участь у різних суспільствах.
Чотири роки тому опитані Boston Consulting Group серед причин виїхати за кордон називали: більш високу зарплату за кордоном, бажання набути трудового досвіду, широкі кар'єрні можливості, високий рівень життя, доступність різних опцій. Крім від'їзду вчених, Росія ризикує зіткнутися з масовою еміграцією тисяч IT-фахівців. Про такий сценарій раніше попереджала глава InfoWatch Наталія Касперська. Віце-президент РАН Ірина Донник переконана, що негативна тенденція збережеться і в майбутньому. «Сумні новини. Найбільше мене непокоїть, що знижується кількість аспірантів, які виходять на захист — 6% від усього, а у 2012 році було 25%», — зазначила вона.
З країни їдуть вчителі, лікарі, будівельники, спортсмени. І це не просто трудова міграція – це справжня втеча. Ситуація з відпливом мозку з росії в останні дні З початку військової операції росії в Україні розпочався небувалий відтік «мозків» та інтелігенції. Я не розглядаю еліту та мажорів – ці теж вже давно за кордоном зі своїми грошима та іншими статками, гуляють у своїх особняках і катаються на яхтах та дорогих авто. Що ж лишається нам, простим росіянам. Від SWIFT відключили, від Ютуба, Фейсбука та різних каналів, і месенджерів відключили…
Журналісти, спортсмени, артисти покинули чи мають намір покинути країну. Стало відомо, що ще дві зірки вирушили за кордон після початку спецоперації в Україні. Раніше це зробила співачка Алла Пугачова. Актриса та громадський діяч Чулпан Хаматова могла залишити Росію та переїхати до Латвії. Її телефон мовчить, а у кількох виставах «Сучасника» акторку замінять. Третього дня військової операції Росії в Україні Хаматова підписала звернення до президента росії володимира путіна. У ньому містилося прохання припинити дії в Україні. Раніше повідомлялося про від'їзд із росії співачки Алли Пугачової. Вона попрямувала до Ізраїлю. Далі країну покинули Валерія, Йосип Пригожин. Стверджувалося, що росію залишили співачка Земфіра та актриса Рената Литвинова.